Хамилтон не е импресиониран од успехот на Верстапен

Возачот на Мерцедес се спореди себеси со неговиот ривал за титулата во 2021 година и актуелен светски шампион.

Луис Хамилтон се сомнева во големината на неодамнешните достигнувања на Макс Верстапен тврдејќи дека возачот на Ред Бул допрва треба да биде предизвикан од тимски колега.

Седумкратниот шампион во Ф1, Хамилтон, посочи дека неговите тимски колеги претставуваат поголем предизвик во текот на неговата кариера, заедно со светските шампиони Фернандо Алонсо, Џенсон Батон и Нико Розберг, како и со сегашниот тимски колега Џорџ Расел и победниците на трка, Валтери Ботас и Хеики Ковалаинен.

Верстапен не е оспорен откако беше победен од Даниел Рикардо во Ред Бул во 2016 и 2017 година и соборува рекорд по рекорд во оваа сезона, додека има предност од 138 поени пред сегашниот тимски колега Серхио Перез.

Холанѓанецот се израмни со девет последователни победи на Себастијан Фетел и Алберто Аскари на Гранд При на Холандија за дополнително да го додаде своето име во книгата на рекорди.

Но, осврнувајќи се на достигнувањата на Верстапен кога зборуваше за Скај Спортс Ф1, Хамилтон инсистира:

Не сум толку импресиониран како кога возеше Михаел Шумахер, кога возеше Себастијан, кога возеше Кими и кога победуваше Фернандо.

Целиот тим Ред Бул е еден од најсилните, тие работат на сите цилиндри во моментов. Болидот е неверојатен, возачите вршат неверојатна работа, екипажот во боксот, механичарите и стратегијата добро работат и не можете да им замерите.

Според мене, сите мои тимски колеги беа посилни од тие што ги имаше Макс.

Џенсон, Фернандо, Џорџ, Валтери и Нико.

Сите овие момци беа многу силни и константни и Макс не се тркаше против никој од нив.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ