Хамилтон очекува “новата“ Барселона да биде забавна

Луис Хамилтон смета дека новата конфигурација на автдромот Барселона – Каталуња ќе донесе многу забава на претсојното Гранд При кое се вози викендов.

Формула 1 е присутна на шпанската пактеа од 2007 година, но овој пат шиканата помеѓу кривините број 1 и број 16 е отстранета, така што болидите ќе добијат голема брзина во пресрет на последниот свиок. Тоа ќе донесе нова можност за претенување на главниот правец со користење на ДРС системот.

на нашиот болид таа шикана ионака никогаш не му одговарала, а и мене лично никогаш не ми се допаѓала. овој пат ќе излеземе од 12та кривина и потоа одиме “до даска“ низ последните две кривин. веројатно ќе биде тешко за вратот, тешко за гумите, но многу забавно за возење – посочи седумкратниот првак.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ