- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за прекшување на лимитите на патеката.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Британецот постави нов рекод со својот последен круг во К3 и беше класа за останатите на денешната сесија по што дојде до 5та последователна пол позиција и вкупно 8ма годинава.

Сепак, тој е под истрага откако не успеал да ги испочитува петочните инструкции на Мајкл Маси кој опиша како точно треба да се приклучат на патеката возачите кои нема да успеат соодветно низ првата кривина.

Британецот имаше проблем во К2 и едвај мина во последнот квалификациски сегмент.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното го вежбал говорот со кој го отпуштил Себастијан Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, откри дека ментално се подготвувал и три пати го повторувал говорот со кој го информирал Себастијан Фетел дека...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...