Хамилтон потпиша нов двегодишен договор со Мерцедес

Седумкратниот светски шампион во Ф1, Хамилтон конечно потпиша договор со кој ќе ја продолжи соработката со Сребрените Стрели.

Луис Хамилтон ја посвети својата иднина во Ф1 со Мерцедес со потпишување на нов договор со тимот од Брекли.

Седумкратниот светски шампион во Ф1 ќе продолжи со тимот, кој е негов дом откако се приклучи во 2013 година, во следните две години.

Откако се пресели од Мекларен, Хамилтон додаде шест титули на својот прв триумф во 2008 година, за да го израмни рекордот на Михаел Шумахер од седум, за време на доминантниот осумгодишен период кога Мерцедес го освои секој расположлив шампионат со исклучок на возачката титула во 2021 година.

Но, Мерцедес заостана за Ред Бул од воведувањето на новите технички прописи, и само направи чекор напред со пакетот за надградба при што го смени дизајнерскиот концепт на W14 на Големата Награда на Монако.

Проблемите доведоа до опширни шпекулации за иднината на Хамилтон, при што Ферари во една фаза требаше да го добие неговиот потпис и покрај постојаните тврдења од Британецот дека тој доживотно сака да остане во Мерцедес, како и да се трка до 40те години.

Тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф, исто така, беше искрен во своите верувања дека какви било преговори ќе бидат директни, само додавајќи масло на огнот на шпекулациите додека процесот беше пролонгиран.

Во изјавата за потврдување на новиот договор, Хамилтон рече:

Ние секој ден сонуваме да бидеме најдобри и заедно ја посветивме изминатата деценија за да ја постигнеме таа цел.

Да се биде на врвот не се случува преку ноќ или во краток временски период, потребна е посветеност, напорна работа и посветеност и чест е да се запишеме во историските книги со овој неверојатен тим.

Никогаш не сме биле погладни за победа, учевме од секој успех, но и од секој неуспех.

Продолжуваме да ги бркаме нашите соништа, продолжуваме да се бориме без разлика на предизвикот и повторно ќе победиме. Благодарен сум на тимот што ме поддржа и на патеката и надвор од неа.

Нашата приказна не е завршена, решени сме да постигнеме повеќе заедно и нема да застанеме додека не го сториме тоа.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ