0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Хамилтон се надева дека Фетел ќе ја покаже големината на Ф1

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Луис Хамилтон се надева дека напорите на Себастијан Фетел да ги истакне проблемите надвор од Формула 1 ќе им дадат пример на младите возачи да ја користат својата платформа за нешто многу, многу поголемо.

Четирикратниот светски шампион во Ф1, Фетел, пред Унгарското ГП најави дека ќе се пензионира на крајот од сезоната во 2022 година, со што ќе го заврши својот 15-годишен престој на гридот. Заедно со Хамилтон, Фетел беше водечки глас за проблеми надвор од Ф1 во последниве години, ставајќи посебен фокус на климатската криза и еколошките прашања со кои се соочува светот во моментов, како и прашања како што се правата на ЛГБТК+ и активизмот против расизмот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хамилтон се надеваше дека напорите на Фетел да се изјасни во последниве години ќе помогнат да се инспирира следната генерација на возачи кои ќе ја искористат својата јавна позиција низ Ф1 на сличен начин.

На крајот мислам дека генерално често застануваме на рамениците на великаните од минатото, без разлика дали се работи за овој спорт или други спортови – рече Хамилтон.

Навистина се надевам дека ќе ја инспирира следната генерација, Без разлика дали ќе дојде оваа или помладата генерација, да бидеме посигурни во користењето на нивната платформа, сфаќајќи дека не се работи само за нив и нивниот болид.

Се работи за нешто многу, многу поголемо од тоа да се биде овде. Навистина се надевам дека ќе видиме повеќе луѓе како него. Но, не можам да го гарантирам тоа, бидејќи мислам дека тој е еден од ретките.

Фетел е директор на Здружението на возачи на Гран При од 2010 година, служејќи како клучна фигура за да разговара за безбедносните стандарди во Ф1 и да зборува во име на возачите. Голем број негови врсници изразија надеж дека Фетел ќе продолжи во улогата и по завршувањето на својата тркачка кариера.

Хамилтон не е сигурен што Фетел планира за животот по Ф1, но е убеден дека Германецот ќе биде одличен пример ако ја примени истата храброст и чистата одлучност од Ф1. По пензионирањето на Фетел, единствените возачи кои останаа на гридот што се тркаа пред 10 години ќе бидат Хамилтон, Серхио Перез од Ред Бул, Даниел Рикардо од Мекларен и Фернандо Алонсо.

И покрај тоа што гридот станува помлад во однос на возраста, Хамилтон ја отфрли сугестијата дека Ф1 ќе биде полоша кога искусните светски шампиони како што се тој и Алонсо повеќе не се тркаат.

Се надеваме дека нашата работа ќе го доведе спортот до подобро место. Тоа е работата што се обидов да ја завршам, она што Себ се обидуваше да го направи овде, навистина ги запали разговорите, го остави подобар спортот отколку што беше кога го најдовме.

Мислам дека Себ дефинитивно имаше огромна улога во тоа и има уште многу работа.

Не знам дали Себ ќе работи повеќе, ќе продолжи да работи во позадина со спортот или не. Се сомневам дека ќе се врати и ќе коментира, но никогаш не може да се каже никогаш!

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Хамилтон пријавен кај стјуардите поради носење накит

Луис Хамилтон е пријавен кај стјуардите на Сингапурското Гранд При поради прекршување на правилото за неносење накит...