- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хамилтон: Успехот на Мерцедес е луд

Луис Хамилтон признава дека тој многу му должи на тимот на Мерцедес откако се ближи до изедначување на рекордот од 91 победа во кариерата, сопственост на Михаел Шумахер. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Британецот е близу до изедначување со Шумахер и по бројот на титули. Пред да дојде во Мерцедес во 2013 година тој имаше 21 победа со Мекларен и една освоена титула. Од 2014 година тој веќе има шест титуи во седум сезони и дополнителни 68 победи. 

Лудо е. тука сум долго време, Имаме голем успех како тим, Но не е коинциденција кога гледаш во луѓето и структурата која ја имаме и тоа колку се вложуваат и се страсни за тоа. Последните осум години се најдобрите за мене иако имав доста успех и со Мекларен каде научив многу – искрен е шампионот.

Прва работа која тој би ја направил би му се јавил на својот татко кој ја водеше неговата кариера во картинг и почетокот на Формула 1 патешествието. 

Прво би му се јавил на татко ми. Зборуваме многу и ме потсетува на минатото и мислам дека тоа се убави моменти за некој кој се жртвувал за своите деца.

Мислам дека сега улогите се сменети, Татко ми ми кажува дека можам се да направам и јас му кажувам дека тој е извонреден и колку ми помогнал да одам напред и дека тој е инспирација за другите родители. Тоа е навистина супер. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Прост: Парите не се мотив за Алонсо

Советникот на Рено, французинот Алан Прост, е голем фан на талентот на Фернандо Алонсо и нетрпеливо го чека неговото враќање во Формула 1. Шпанецот се...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...