0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Хил: Возачите во минатото не се грижеа за повреди, туку за плата

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Дејмон Хил откри дека во негово време, шефовите на Формула 1 тимовите не се грижеле за кичми и потреси на мозокот, тие би им рекле на возачите да седат и да возат со своите примања доколку сакаат постојано возење.

Овогодинешниот шампионат забележа се поголем број возачи кои се жалат на проблеми со овогодинешните болиди и изразија загриженост за нивното долгорочно здравје. Спорот е последица на користење на аеродинамиката со земјен ефект, кога болидот потскокнува нагоре и надолу додека воздухот влегува и излегува.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Додека првично беа Мерцедес и Карлос Саинз кои беа водечки во трката, Пјер Гасли, Кевин Магнусен, Мик Шумахер, Даниел Рикардо и Фернандо Алонсо сите ги додадоа своите гласови по жестокото Гран При на Азербејџан. Цитирајќи загриженост за нивното здравје доколку продолжи овој ефект, ФИА најави дека ќе објави нова техничка директива, но наиде на различни мислења иако се вели дека има за цел да ги заштити возачите.

Светскиот шампион од 1996 година изјави за Sky F1:

Имаше малку сугестија дека можеби Мерцедес се жалат затоа што страдаат повеќе од кој било, Но се чини дека има повеќе мислењеа од возачите и другите тимови.

Исто така и ФИА кои го следеа вертикалното забрзување на кое се изложени овие момци,  Тоа посочува кон количеството на движење нагоре и надолу, а исто така и на дното бидејќи болидите сега ја удираат земјата.

Претпоставувам дека нема многу симпатии за тркачките возачи, тие се добро платени за она што го работат и уживаат во тоа, но проблемот е дали ова може да има долгорочен ефект.

Значи, слично во рагбито и другите спортови, разгледавме како возачот или спортистот може да има ефекти подоцна во животот, не сакаме да ги повредиме возачите, така што ФИА го сфаќа ова многу сериозно, а потоа тие ќе поттикнат понатамошни решенија.

Луис даде неколку коментари за фактот дека можеби можеше да се намали ефектот на места како Баку и јасно е дека секогаш се пазите. се прашувате дали тие  претерале или не за да се обидат да направат некоја друга предност.

Сега можеме да видиме дека податоците се собираат директно од болидот, а ФИА може да види дали тие всушност ја кажуваат вистината или не, но факт е дека не знаеме кои долгорочнои ефекти може да има врз тоа дали нечиј рбет ќе се повреди или ќе му се повреди вратот или дури и неговиот мозок.

Тоа е многу поинаков став кога на возачите им беше кажано од нивните тимски шефови да помислат на платата доколку сакаат да ги амортизираат своите седишта за поудобно возење.

Значи, во моментот е малку незгодно, но секако кога се тркав, никому не му беше грижа. Тоа навистина не беше на дневен ред.

Тие им велеа на возачите кога првпат донесовме болиди со земјен ефект, менаџерите на тимовите им кажуваа на возачите да мислат на платата и тоа може да им помогне. Така, таков беше ставот тогаш.

ФИА ќе се сретне со техничките гуруа на тимовите подоцна оваа недела за да се обиде да најде консензус за начин да се ограничи мозолот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Волф: Ни треба максимум од Баку

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, вели дека неговиот тим мора да ја максимизира секоја можност на Големата...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

ФИА со техничка директива ќе го намалува потскокнувањето

ФИА одговорила на барањата на неколку Формула 1 возачи да се реши проблемот со потскокнувањето поради загриженост...

Хил воодушевен од паметниот Алонсо

Александер Албон не беше задоволен од тактиката на Фернандо Алонсо во Азербејџан, но Дејмон Хил призна дека...