Холандија: Верстапен ја надмина хаотичната трка за нова победа

Макс Верстапен ја претвори пол позицијата во победа на трката за Големата Награда на Холандија трета година по ред, пред Фернандо Алонсо и Пјер Гасли за да израмни со Себастијан Фетел на девет последователни победи во Ф1.

Сè започна со врнежи од дожд пред почетокот на трката што драматично се претвори во пороен дожд во првиот круг, што поттикна поделени стратегии нагоре и надолу по гридот додека Верстапен беше на чело на група возачи кои првично останаа надвор, а тимскиот колега Перез влезе прв во боксот и излезе на челната позиција.

Она што следеше беше френетичната фаза, бидејќи оние кои рано се префрлија на медиум гуми се искачија на челните позиции, додека оние кои останаа надвор подолго изгубија голем број позиции, пред дождот да стивне и патеката постепено да се исуши.

Со оглед на тоа што Ред Бул ги водеа овие гореспоменати алтернативни стратегии, Перез беше тој што водеше додека трката се смируваше, додека Верстапен падна на четвртото место, зад Жу Гуанју и Гасли и мораше силно да работи за да ја врати позиција.

Откако успеа да го стори тоа со многу супериорно темпо, Верстапен изгледаше подготвен за чисто возење до крајот за победа, само за понатамошниот дожд да ја погоди патеката во фазите на затворање.

Тоа доведе до уште еден наплив на активности во боксот, и црвено знаме по излетувањето на Жу на седум кругови до крајот кога акцијата продолжи и беше последниот тест за актуелниот двоен светски шампион Верстапен кој требаше да го надмине хаосот.

Верстапен ја задржа ладнокрвноста при лизгавиот рестарт и со искушение успеа да го врати заостатокот меѓу Алонсо и Перез, потврдувајќи го неговиот тежок триумф и израмнувајќи го победничкиот рекорд на Фетел кој стои од сезоната во 2013 година.

Второто место на Алонсо го означи неговиот прв подиум по Канада пред повеќе од два месеци, додека Перез ја помина линијата на третото место, но беше погоден со казна од пет секунди за брзо возење во боксот, промовирајќи го воодушевениот Гасли, кој стартуваше 12-ти.

Перез мораше да се задоволи со четвртото место по неговата санкција, следен од Ферарито на Карлос Саинз и Мерцедесот на Луис Хамилтон, кои беа вмешани во мал контакт, додека Ландо Норис, Алекс Албон, Оскар Пиастри и Естебан Окон ги комплетираа бодовите.

Ленс Строл за малку пропушти пласман во топ 10 во другиот Астон Мартин, следен од Нико Хулкенберг, новодојденецот во Ф1, Лиам Лосон и Кевин Магнусен, а возачот на АлфаТаури доби казна од 10 секунди за попречување на Данецот во боксот.

Настрана од тој момент, тоа беше силен дебитантски настап за 21 годишниот Лосон, кој инаку помина без проблеми и го задржа својот болид на патеката, завршувајќи три места понапред од тимскиот колега Јуки Цунода, кој имаше самиот казна од пет секунди за предизвикување судир со Џорџ Расел.

Валтери Ботас беше единствениот Алфа Ромео што заврши по сударот на Жу, освојувајќи го 15то место од Цунода и Расел.

На Жу му се придружија Леклер поради оштетувањето добиено во првиот круг, кое на крајот се покажа како преголем предизвик за да се трка понатаму, и Логан Сарџент, кој имаше уште еден тежок судар.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ