- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хонда работи на константноста

Хонда сака да ги елминира варијациите во перформансите под влијание на различните патеки на кои се возат Формула 1 трките, со цел да им се овозможи на Ред Бул да бидт конкурентни на сите трки од календрот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Јапонците силно напредуваа лани со моторот во својата дебитантска сезона од партнерството со тимот од Милтон Кинс и тоа му помогна на Макс Верстапен да победи на три трки, но сит етие патеки беа слични по конфигурација и имаа долги правци.

целиме да ја почнеме сезоната како втор најсилен болид, само позади мерцедес, а за да го напрвиме тоа ние подготвивме силен мотор. годинава нашиот мотор беше некако нестабилен, зависеше од карактеристиките на патеките, а тоа не треба да биде така.

треба да му овозможиме на макс мотор кој е добар на сите патеки, на сите трки, а тоа се постигнува со добар развој – посочи масаши јамамото, оперативниот шеф на хонда.

Јапонскиот мотор на моменти имаше предност во однос на Мерцедес, како што Пјер Гасли покажа во трката по стартната рамнина на Интерлагос кога не дозволи Луис Хамилтон да мине пред него, но Јамамото сеуште смета дека се зад “сребрените“ и “црвените“ во однос на моќта.

тоа што му го дадовме на тимот и на макс годинава е издржливоста и квалитетот на нашиот мотор, а на тој начин имаат повеќе време да го подготват за квалификации. не мора повеќе да се грижат дека моторот ќе откаже и имаат време за подесување. сметам дека поради тоа макс имаше подобри резултати годинава.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Рикардо: Сакаме да ја искористиме секоја шанса

Возачот на Рено, Даниел Рикардо, изјави дека тимот сака да биде во позиција да ја искористи секоја шанса викендов во Австрија на...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Шестмина возачи не клекнаа пред трката

Шест од вкупно 20 Формуал 1 возачи одбраа да не клекнат пред стартот на трката како гест за поддршка на борбата против расизмот и...