0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Хорнер: Американски возач е поважно од американска екипа

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Кристијан Хорнер, првиот човек на Ред Бул, смета дека е многу важно за Формула 1 да има американски возач на гридот, многу повеќе отколку втор американски тим. 

Популарноста на Формула 1 во Америка е во константен раст и наредната година ќе има три трки на континентот, но во моментов нема американски возач на гридот. Последен пат американец возеше во 2015 година и тоа беше Александер Роси. Се верува дека во 2024 година, Мекларен ќе го заменат Рикардо со Колтон Херта. 

Мислам дека е потребен американец, а не американски тим. Има големи таленти, а ние веќе размислуваме и поддржуваме еден возач во Формула 3. Се надевам дека ќе има нови таленти од јуниорските категории и можеби еден ден светски шампион.

Го имавме Скот Спид кој го поддржувавме од картинг деновите, но тоа не е доволно. Го имаме Макс од Холандија, Фернандо од Шпанија и Сена од Бразил кои ги разгоруваа страстите – посочи хорнер.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Формула 1 веќе има америкнаски тим Хаас, но Андрети сака да направи втора екипа иако ФИА сеуште нема одговорено на неговата пријава. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Хакинен гледа загриженост кај Верстапен и Ред Бул

По уште една доминантна победа во Канада, Макс Верстапен изгледа непобедливо, но и покрај одличната форма, Мика...