Хорнер бара да се задржи моментумот во текот на зимата

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека е клучно тимот да ја пренесе сегашната силна форма во текот на зимата за да има можност да ги победува Мерцедес и Ферари од самиот почеток на 2002 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Екипата од Милтон Кинс имаше добар напредок сезонава која е нивна прва со мотори на Хонда и победија на две трки со Макс Верстапен.

годинава одсекогаш велевме дека е трансофмација за нас со новиот партнер за моторот. мора да ги пофалам хонда со напредокот кој го направија годинава со нивните перформанси.

добро напредувавме годинава, имавме неколку победи, неколку пол позиции иако само еднаш тргнавме од првото место, но бевме и конкуренти за победа на уште неклку трки.

во монако бевме многу конкурентни, исто беше и во унгарија кога бевме во позиција за победа на трка, исто така и во америка бевме силни. тоа значи дека сме на вистинскиот пат и важно е да го пренесеме моментумот во зимата и почетокот на следната година – посакува хорнер.

Стабилноста на правилата за следната сезона значи дека не би требало да има голема разлика во перформансит ево однос на сезонава, но Хорнер се надева да бидат поблсику до конкурентите.

мерцедес имаа многу долг периоф на доминација и му честитам на луис за новата титула и одличното достигнување со шест наслови.

мерцедес се репер, но чувствувам како гридот да почнува да се збива. вообичаено променат до разедиува, но верувам во возбудлива 2020 година која ќе биде поинтересна од оваа и ќе има многу борба пред големите промени кои претстојат од 2021 година.

НАЈНОВО

По 10 извозени кругови, Саинз би се вратил во нормала

Карлос Саинз изјави дека не му се потребни повеќе од 10 кругови за да се врати во нормала при рестартот на Формула...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...