0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Хорнер жали што не го земале Пиастри во Академијата

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Кристијан Хорнер откри дека Ред Бул жалат што ја пропуштиле шансата да го поптишат Оскар Пиастри во својата Академија за млади возачи пред неколку години.

Ланскиот Формула 2 првак ќе дебитира за Мекларен догодина откако беше дел од недоразбирање околу договорните обврски помеѓу Мекларен и Алпин. Тој израсна во младинскиот погон на Алпин академијата, но тимот немал валиден договор со него за следната сезона. Тоа го искористи Мекларен и пред Бордот задожен за решавање на проблеми околу договорите докажа дека австралијанецот и нивни пилот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

тој возеше за арден во формула 4 и формула рено и беше добар талент. имаше можност ред бул да го земат кај себе во тоа време, но не ја искористивме таа опција, а од денешен аспект жалам за тоа. но, тоа што потоа го постигна како формула 2 и формула 2 првак во две години е феноменално.

ако беше наш возач секако дека ќе ги осигуравме неговите обврски за подолго време, но не сакам да зборувам што имал потпишано, а што не. секако дека такво недоразбирање е неочекувано за мене – посочи хорнер.

Арден, тимот каде Пиастри своевремено возел е делумна сопственост на Кристијан Хорнер. Оскар возеше за нив во Формула 4 Британија и Формула Рено Еурокуп во 2017 и 2018 година пред да стане дел од Академијата на Рено во 2020 година со чија помош ги освои Ф3 и Ф2.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...

Биното и Ферари бараат двојна казна за Перез

Шефот на Ферари, Матиа Биното, верува дека победникот на Големата Награда на Сингапур, Серхио Перез, треба да...

Перез: Немам поима зошто сум под истрага

Серхио Перез вели дека не разбира зошто се соочува со истрага од стјуардите за прекршок при безбедносното...