- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хорнер: Мерцедес е фаворит за Монако

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер смета дека Мерцедес повторно се фаворити и на следната трка од календарот, Големата награда на Монако.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мерцедес триумфираше на последните седум трки вклучувајќи и пет оваа сезона со 1-2 победа.

Ред Бул последниве години го имаше најбрзиот болид во Монако, а Даниел Рикардо доминираше минатата година. Но поради брзината на Мерцедес, посебно во бавните свиоци, се очекува тие да победат и во Монако.

Тие се многу брзи. Во Барселона имаа комплетна доминација. Посебно во Монако може да се видат нивните перформанси во спорите свиоци. Тие се фаворити, но ќе дадеме се од себе да им се спротивставиме – најави хорнер.

Кристијан оваа сезона ја нарече “Мерцедес шампионат“ и смета дека тие не може да бидат победени.

Сигурно Мерцедес се мерило, бидејќи пет 1-2 победи се постигнуваат само со најдобар болид.

Сите може да бидат победени. Мерцедес во моментов се на врвот, но тоа нема да трае вечно доколку не си ја завршиме работата и да ги предизвикаме.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Оле, оле, оле … на радоста на Саинз и нема крај

Карлос Саинз беше маестрален на мократа Ред Бул Ринг и стигна до 3то место, најдобри квалификации во неговата Формула 1 тркачка кариера. https://twitter.com/F1/status/1282006204244516864?s=20

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Шестмина возачи не клекнаа пред трката

Шест од вкупно 20 Формуал 1 возачи одбраа да не клекнат пред стартот на трката како гест за поддршка на борбата против расизмот и...