0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Хорнер: Не велете никогаш за дополнителни казни за мотор

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, одби да ја отфрли можноста да добијат уште една грид казна во последните трки од сезоната на Формула 1 во 2021 година.

И Макс Верстапен и Серхио Перез променија четири мотори во нивните болиди оваа година, што резултираше со стартување на задниот дел од гридот. Казната на Верстапен стигна на Големата награда на Русија, меѓутоа, во услови на хаотична трка, сува, а потоа и влажна, холанѓанецот успеа да се врати на второто место на крајот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Перез ја смени својата четврта единица оваа година во Белгија, додека ривалот на титулата Верстапен, Луис Хамилтон, забележа пад од десет места во Турција за нов мотор .

Верстапен моментално го има лидерското место во возачкиот шамоионат со шест поени предност во однос на Хамилтон на преостанати шест трки, што значи дека какви било понатамошни казни може да имаат огромни последици за титулата.

Додека Хорнер е уверен дека казната може да се избегне до крајот на годината, тој не ја отфрли целосно можноста за нов пад оваа сезона.

Мислам дека во нормални околности треба да можеме да го сториме тоа со казната што ја применивме во Сочи.

Тоа ни дава три мотори кои се уште живи во нашата гаража, не сме врзани само за еден мотор, така што теоретски треба да се надеваме дека ќе можеме да стигнеме до крајот на годината, но никогаш не вели никогаш – не е претеран оптимист британецот.

Според прописите, друг инсталиран елемент на единица за напојување ќе резултира со пад од пет места, а не десет, што ќе ги направи последиците не толку значајни, според Хорнер.

Дефинитивно сигурноста ќе биде клучен фактор, очигледно дека втората казна за моторот е само пет места на гридот.

Значи, тоа не е никаде толку значајно како првото, но сигурноста ќе игра клучна улога, прашање е да се упатат вистинските повици во вистинско време, да се држат нервите и добро да се работи кон основните нешта.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...