- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021 година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Пред стартот на сезоната, беше договорена промена на правилата за подот со цел да се намали нивото на потисна сила и да им се помогне на Пирели да се користат истите пневматици трета сезона по ред. По проблемите на Силверстон, дополнителни помали мерки се воведени за 2021 година, со севкупно предвидено намалување од околу 10 проценти.

Мислам дека е тешка ситуација. Тимовите мислам дека ќе ја вратат целата потисна сила која можеби ќе биде одземена. Можеби повеќе можеше да се стори од страна на ФИА и доколку имаше сомнежи околу притисокот над пневматиците и да се превземе повеќе.

Но, секако кога и да промените нешто, тоа воведува трошоци бидејќи мора да се најде балансот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Вилнев: Развојот на Ферари е насочен кон Леклер

Поранешниот Формула 1 првак, Жак Вилнев, смета дека целиот развој на овогодинешниот болид на Скудерија Ферари е насочен да му одговара на...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...