Хорнер: Хамилтон никогаш не се соочил со ривал како Верстапен

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, верува дека Луис Хамилтон никогаш не се соочил со шампионски ривал толку силен како Макс Верстапен за време на неговата кариера во Формула 1.

Двајцата врвни тркачи се во голема битка која ги има сите карактеристики на класичен натпревар во тешка категорија. На шест трки до крајот на шампионатот во 2021 година и пред трката за Големата награда на САД овој викенд, Верстапен води пред Хамилтон во поредокот за возачи со само шест поени.

Во 2016 година, борбата за титулата беше неизвесна до самиот крај помеѓу Хамилтон и неговиот тогаш главен конкурент и тимскиот колега од Мерцедес, Нико Розберг. Вториот на крај победи, но Хорнер верува дека ривалството на Хамилтон со Верстапен се одвива на поинакво ниво оваа година.

Мислам дека неизбежно, секогаш ќе има еволуција. Луис имаше неверојатна кариера и сè уште е во фантастична форма. Тој сè уште е титан на спортот.

Фактот дека Макс може да оди од пети до пети со него е веројатно нешто што Луис го немал во текот на неговата кариера, секако низ шампионските години. Немал ништо слично со овој степен на интензитет.

Очигледно е многу загрозен од него, бидејќи тој оди на осми шампионат со што го соборува рекордот, Макс ќе ја освои својата прва титула и знае дека има уште многу години пред него – објасни хорнер.

Доколку Верстапен триумфира на крајот од сезоната во Абу Даби, тоа би ја одбележало петтата титула освоена од возач на Ред Бул во Формула 1, со Себастијан Фетел како единствен нивни шампион со четири последователни титули помеѓу 2010 и 2013 година.

Но, Хорнер призна дека освојувањето на титулата оваа година ќе биде најголемото достигнување на Ред Бул, со оглед на непоколебливата доминација што ја ужива Мерцедес во спортот.

Тоа ќе биде нашето најголемо достигнување. Ако ја погледнете силата на Мерцедес и доминацијата што ја имаа, јасно е дека никој не им се приближува со години.

Никој не ги стави под ваков притисок во оваа фаза од сезоната. Значи, ќе биде огромно достигнување ако ги победиме.

Британецот, исто така, нагласи дека овогодинешната сезона е отежната поради настаните што се одвиваат надвор од патеката.

Во споредба со шампионските години кога се натпреварувавме со Ферари и Мекларен од 2010 до 2013 година, ова беше многу различно.

Позади сцената се случува уште нешто многу ужасно, постојана дискусија со ФИА за сите аспекти на нашиот болид.

Морате да се браните ако бидете нападнати како што го направивме од самиот почеток на годината, без разлика дали концептот на аеродинамиката со ФИА, влегувањата во бокс и други аспекти на шасијата.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема