- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Хорнер: 2019 беше најдобра сезона за Верстапен

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, вели дека 2019 година била најдобра сезона во Формула 1 за Макс Верстапен до сега, а статистиката ја подржува таа изјава.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако се пласираше на четвртто место во 2018 година со 249 поени, Верстапен се пласираше во топ 3 за прв пат во кариерата и го подобри бројот на освоени поени на 278 вкупно. Холанѓанецот исто така победи на три трки во сезоната, додека во претходните две сезони имаше по две во секоја. Исто така тој стигна до неговите први две пол позиции.

Мислам дека ова беше најсилна година за Макс во Формула 1. Трите пол позиции, три победи. Девет подиуми е навистина импресивно годинава. Мислам дека начинот на кој Макс возеше исто така беше многу, многу позитивен.

Верстапен изјави дека не е изненаден што неговата форма се подобрила по пет сезони во врвната моторспорт тркачка серија.

Севкупно, ова беше попостојана сезона и имавме добри резултати. Но исто така е природно, само со искуство, тоа ќе помогне да се испорачаат постојани резултати. Имавме тешки неколку трки каде не бевме доволно конкурентни, Но во Австрија беше поинаку, Направивме добар компромис со болидот во трката.

Наеднаш во трката болидот оживеа. Од викенд во кој не бевме конкурентни, донесовме неколку подобрувања и тие функционираа многу добро. Сепак, беше помалку неочекувано. мислам за целиот тим, беше добро за самодовербата во тимот. Особено за Хонда по толку тешки сезони откако се вратија во Формула 1.

Верстапен негира дека тој бил јасен прв возач во тимот за прв пат откако си замина Даниел Рикардо, кој беше заменет од Пјер Гасли, а потоа и од Александер Албон.

Не направи голема разлика. Не го променив мојот пристап. На некој начин, добро е што сите ве слушаат од самиот почеток со поголем фокус кон болидот. Можм да ги споделам моите идеи, додека претходно беше секогаш од двете страни. Тоа беше позитивно, но не промени ништо.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Ботас: Не смеам да си дозволам трки без поени

Финецот Валтери Ботас призна дека не смее да си дозволи уште трки без поени, како онаа на Силверстон, во неговата борба за...

РЕЗУЛТАТИ

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...

популарно

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...