0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Шварцман е возбуден за слободниот тренинг што ќе го добие од Ферари

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Роберт Шварцман е возбуден што ќе добие слободен тренинг со Ферари во вториот дел од сезоната. 

Русинот е дел од програмата за млади возачи на Ферари и вози под израелска лиценца откако руските возачи добија забрана за учество на сите манифестации организирани од страна на ФИА. Последен пат возеше во Абу Даби минатата година за Ферари и Хаас, но сеуште не возел тренинг на официјален Формула 1 тркачки викенд. 

Возбуден сум за идејата, но Сеуште не знам на која трка ќе ја добијам шансата. Горд сум што ќе возам Ферари на тркачки викенд и ќе биде интересно да се направи корелација со симулаторот. Поминавме многу часови со виртуелниот болид за да имам најслично искуство, Но ќе почекаме да ги видиме резултатите од прва рака – објасни шварцман.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Роберт не возел цела сезона откако ја напушти Формула 2, завршувајќи на второ место во поредокот лани. Ферари инвестираа во нов и најсовремен симулатор кој беше пуштен за тест но во употреба ќе влезе до крајот на годината. Шварцман смета дека недостатокот на тркачка програма му недостасува и единствено имал шанса да вози во симулатор. 

Ќе дадам се од себе да ја искористам шансата. Очигледно е дека тоа што ќе го сработам ќе ми помогне. Немам план Б, но ако немам шанса во Формула 1 ќе барам друг проект иако целосно сум фокусиран на Формула 1. 

Ферари потврдија дека ќе го задржат Шварцман под израелска лиценца и ќе му понудат некои шанси со Формула 1 тренинзи. Тој е роден во Тел Авив и живеел три години во Израел. 

Имам израелски пасош и поради ситуацијата со Русија и Украина морав да возам со таа лиценца. Сакам да возам во Формула 1 и тоа ми е цел. Мора брзо да се реагира за да не пропуштам некоја шанса. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Биното и Ферари бараат двојна казна за Перез

Шефот на Ферари, Матиа Биното, верува дека победникот на Големата Награда на Сингапур, Серхио Перез, треба да...

Хорнер незадоволен удри по клеветите од Мерцедес и Ферари

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, одговори на тврдењата од ривалите по шпекулациите дека “биковите“ го...