- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Шестмина возачи не клекнаа пред трката

Шест од вкупно 20 Формуал 1 возачи одбраа да не клекнат пред стартот на трката како гест за поддршка на борбата против расизмот и различностите.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сите возачи носеа црни маички со натпис против расизмот, но Макс Верстапен, Антонио Џовинаци, Даниил Квјат, Карлос Саинз, Шарл Леклер и Кими Раиконен не клекнаа во пресрет на интонирање на австриската гимна.

По задолжителниот брифинг со Мајкл Маси во Петок, Асоцијацијата на ГП возачи имала состанок на кој се разговарало за давање попддршка а борбата, при што немало едногласност.

Шесткратниот првак, Луис Хамилтон, е силен поддржувач на борбата против расизмот во последно време по смртта на црномурес човек во Америка како последица на прекумерна бруталност од страна на полицијата во Минеаполис.
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Гасли гневен на пласманот

Пјер Гасли не можеше да го скрие разочарувањето во разговорот преку тимското радио со екипата по лошата трка на Силверстон. Упорно бараше објаснување и упорно...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...