Штрајковите во Холивуд ја нарушуваат продукцијата на филмот за Ф1

Штрајковите на SAG-AFTRA значеа дека ниту Бред Пит ниту Демсон Идрис не беа на Унгарското ГП.

Продуцентот на сè уште ненасловениот Ф1 филм со Бред Пит и Демсон Идрис во главните улоги призна дека тековните штрајкови на Здружението на актерите на екранот-Американската федерација на телевизиски и радио уметници (SAG-AFTRA) го нарушуваат снимањето.

Снимањето за филмот од страна на Apple Original започна на Британското Гранд При, со сцени кои се снимаа во и околу падокот и на гридот, како и на патеката помеѓу сесиите.

Но, со оглед на тоа што неколку проекти од висок профил беа ставени во мирување откако SAG-AFTRA стапи во штрајк за прв пат од 1980 година во спор околу платите и употребата на вештачка интелигенција во продукциите, како и улогата на Пит во тие штрајкови, прекинот на снимањето се случи пред викендот за ГН на Унгарија.

Зборувајќи за Скај Спортс Ф1, Џери Брукхајмер призна:

Секако дека боли.

Во моментов работиме без нашите актери од SAG, а ја добивме оваа трка која е возбудлива.

Посакуваме сите да се вратат и да преговараат, ги сакаме назад, но разбираме дека имаат проблеми и ги поддржуваме.

Брукхајмер е познат по неговата продукција на филмови како што се франшизата Топ Ган, Пиратите од Карибите и Армагедон и запрашан како Ф1 се споредува со неговите искуства од снимањето на некои од најголемите блокбастер филмови, Брукхајмер додаде:

Тоа е како филмска премиера.

Тука ги имате сите ваши ѕвезди, сите што се вклучени, исто како филм, сите директори на студиото, сите продуценти, сите ѕвезди… сите тие се тука.

Тогаш можете да гледате возбудливо искуство – истото како еден филм, можете да видите возбудливо искуство.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ