Шумахер е спремен да го замени Сарџент во Вилијамс

Германецот изјави дека би бил отворен за трансфер во Вилијамс доколку тимот ги сака неговите услуги во иднина.

Мик Шумахер изјави дека е во состојба на готовност доколку му е потребен на Вилијамс, и доколку одлучат да го заменат Логан Сарџент во текот на сезоната.

Американецот имаше тежок почеток на дебитантската сезона во тимот и до сега нема освоено бод, додека тимскиот колега Алекс Албон постигна седум поени за тимот.

Трката во Канада беше прво откажување на Сарџент поради непознат проблем, а Бахреин беше неговата највисока завршница на 12то место.

Шумахер е официјален резервен возач за Мерцедес, но со оглед на нивното партнерство за мотори со Вилијамс, тој би можел да биде ангажиран во кој било од нивните клиенти доколку го сакаат.

Секогаш сум подготвен. Верувајте ми, работам многу напорно и да се надевам дека наскоро ќе се вратам во болидот – изјави Шумахер.

На прашањето дали би се префрлил на Вилијамс доколку се смета дека Сарџент слабо функционира, тој потврди дека би го направил тој трансфер.

Досега Сарџент покажа дека е способен да се меша со средината на теренот, но малите грешки на дебитант често го враќаат назад за време на викендите.

Шумахер беше претпазлив да извлече заклучоци за тоа дали Вилијамс ќе ги побара неговите услуги, но тој го гледа тоа како добра опција за во иднина.

Тешко дека ќе се случи вакво нешто. На крајот на краиштата, има и договори кои обично се почитуваат. Во основа, верувам дека секој тим е добра опција.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ