0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Шумахер поврзан со трансфер во Астон Мартин

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Се шпекулира дека Астон Мартин го разгледува Мик Шумахер како замена на Себастијан Фетел за 2023 година, според извештај од Италија.

Откако му се приклучи на Астон Мартин во 2021 година, резултатите на Фетел се полоши од очекувањата и на тимот и на возачот, со тоа што тој освои само еден подиум во Баку минатата година. Се зголемуваат шпекулациите дека Фетел ќе се повлече од Формула 1 на крајот од оваа сезона. Минатиот месец, самиот четирикратен светски шампион сугерираше дека исходот од неговата сезона во 2022 година може да одлучи за неговата иднина.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Но, болидот од новата генерација на Астон и покрај неговиот најнов пакет за надградба сличен на Ред Бул, во најдобар случај останува слабо конкурентен во средината, обезбедувајќи им на своите возачи мала удобност во однос на нивните изгледи до крајот на годината.

Нема тајни, ќе зависи од тоа како ќе помине оваа година, а потоа ќе видам. Мојот договор завршува на крајот на оваа сезона. Очигледно, тоа не е годината на која сите во тимот се надеваа, барем не на почетокот на сезоната, но мислам дека би било лошо веќе да се отпише – изјави шумахер.

Претходно беше објавено дека сопственикот на тимот на Астон Мартин, Лоренс Строл, го ставил Фернандо Алонсо на својот радар за 2023 година како потенцијална замена за Фетел. 40-годишниот шпанец, чиј договор со Алпин истекува на крајот на оваа година, ги даде сите индикации дека има намера да остане на гридот во 2023 година, иако тимот од Енстон би можел да избере да го промовира високо ценетиот Оскар Пастри на тркачкотоместо заедно со Естебан Окон.

Но, според извештајот од италијанската филијала на Motorsport.com, Астон Мартин го додаде Шумахер на својата кратка листа на кандидати за замена на Фетел. Британскиот тим очигледно сака да замени еден германски возач со друг за да го одржи маркетинг притисокот на Астон Мартин Лагонда за зголемување на продажбата на автомобили во Германија и на континентот.

Астон Мартин не ги потврди гласините, но потенцијалниот трансфер на Шумахер од Хаас во Силверстон имплицира дека 23-годишниот надежен и истакнат член на Академијата за возачи на Ферари од 2019 година и резервен возач на Скудерија ќе ја напушти куќата на Маранело.

Прекинувањето на врските со Ферари може да биде тешка одлука за Шумахер, кој останува со надеж дека ќе се приклучи на Скудерија во одреден момент во иднина и ќе ги следи стапките на својот славен татко. А најдиректниот пат до исполнување на таа амбиција е да се остане со тим поврзан со Ферари како што е Хаас.

Шумахер допрва треба да постигне пласман помеѓу првите десет во Формула 1 и да освоеи поени, а досега оваа сезона се мачеше да настапи на исто ниво со тимскиот колега од Хаас и повратник во Ф1, Кевин Магнусен.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...

Шумахер: Канада беше како торта без шлаг

Мик Шумахер вели дека неговиот силен настап во квалификациите во Монтреал, проследен со неговото предвремено откажување на...