0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Шумахер: Стартовите во Ф1 се најтешки

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мик Шумахер смета дека стартот на Формула 1 трката е најтежок сегмент од Гранд При викендот и му требало најголемо прилагодување минатата сезона.

Германецот дојде во Хаас како дебитант лани и се тркаше на опашката од поредокот во најголем дел од сезоната откако американската екипа реши да не работи на ланскиот болид и да се насочи на овогодинешниот. Поради тоа, Мик не освои поени на 22 одработена трка и заврши на 19то место во поредокот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во своето инвтервју за германски Auto Motor und Sport, тој посочи дека недостатокот на потисна сила на почетокот од трките му било најголем проблем.

веројатно дека стартот на трката ми беше најтежок за учење и прилагодување. болидот е многу нестабилен тогаш, а во монте карло ја губите речиси целата потисна сила, може да замислите што тоа значи за дебитант што вози со полна гас на тренинзите, а на стартот буквално не може да свртите.

мора да го искусите тоа за да научите и да се прилагодите. само така ќе знаете што да направите следниот пат – посочи шумахер.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Ралф: Расел е друга класа спордено со Ботас

Ралф Шумахер смета дкеа младиот Џорџ Расел е друга класа споредено со неговиот претходник, Валтери Ботас. Актуелните конструкторски...

Крак го обвини Шумахер за сударот со Себ

Тимскиот шеф на Астон Мартин, Мајк Крак, го обвини Мик Шумахер за сударот со Себастијан Фетел во...