Шумахер тестираше со Мекларен во Портимао

Резервниот возач на Мерцедес го возеше Мекларен МЦЛ35M во Португалија.

Мик Шумахер го заврши тестот со Мекларен во Портимао додека неговата потрага да се врати во Ф1 гридот продолжува.

Германецот му се придружи на Мерцедес како резервен возач во текот на зимата, откако беше отпуштен од Хаас по две години во тимот.

Како дел од неговата улога, Шумахер исто така делува како резервен возач за Мекларен доколку Ландо Норис или Оскар Пиастри не се способни за трка.

Тестирањето на МЦЛ35M од 2021 година на поранешното место за Големата Награда на Португалија му овозможи на Шумахер да се забрза со операциите покрај патеката на тимот од Вокинг, доколку треба да се вклучи во текот на сезона.

Мекларен редовно тестира стара машинерија помеѓу ротирачки список на возачи, при што ѕвездите на ИндиКар, Патрицио О’Вард, Алекс Палу и Колтон Херта, сите возеле за тимот во последниве години.

Тестот беше втор настан за Шумахер во Ф1 машинеријата оваа година, откако минатиот месец го заврши тестот за гумите на Пирели со Мерцедес.

Шумахер, исто така, ќе вози на Фестивалот на брзина во Гудвуд подоцна во Јули за да го вози Мерцедесот W02 на неговиот татко Михаел.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ