Јапонија, Возач на денот: Себастијан Фетел

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

На своето зборување од омилената Гранд При трка, Себастијан Фетел беше изгласан за возач на денот на Големата награда на Јапонија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Германецот имаше топ 10 квалификации, тргна од 9то место и имаше феноменален старт, но и контакт со Фернандо Алонсо при што се изврте и црвеното знаме го дочека на опашката.

Но, по повеќе од два часа чекање и рестарт на трката, тој штом се повлече безбедносото возило ризикуваше и промени на интермедиа гуми, така што веднаш стана многу брз, а таа промена му донесе 6то место на крајот од трката.

Sebastian Vettel – 16.3%
Esteban Ocon – 14.5%
Max Verstappen – 13.2%
Nicholas Latifi – 9.7%
Lewis Hamilton – 7.3%

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ