Јапонија: Доминација на Верстапен за шеста титула на Ред Бул

Макс Верстапен и Ред Бул се вратија на победничките патеки на неделната трка за Големата Награда на Јапонија, откако преживеаја драматичен прв круг и удобно се извлекоа од дуото на Мекларен, Ландо Норис и Оскар Пиастри, освојувајќи уште една конструкторска титула за тимот од Милтон Кинс.

Верстапен беше нападнат од Пиастри и Норис на почетокот, но ги задржа двајцата зад себе, успешно помина низ периодот на безбедносното возило и виртуелното безбедносно возило, а потоа создаде удобна предност за да стигне до победа 13ти пат оваа сезона.

Ред Бул математички го стави конструкторскиот шампионат надвор од дофатот на нивните ривали, последователно освојувајќи го по нивната победа во 2022 година, нагласувајќи ја супериорноста на тимот под најновата ера на земјен ефект во Ф1 досега, притоа додавајќи на титулите што ги постигнаа во 2010, 2011, 2012 и 2013 година.

Битката меѓу возачите на Мекларен на крајот беше решена во корист на Норис, Британецот напредуваше на почетокот, заостана кога Пиастри се најде под виртуелно безбедносно возило, но потоа покажа доволно темпо за тимот да ги замени позициите.

Шарл Леклер го предводеше тимот на Ферари на четвртата позиција, завршувајќи со храбар, задоцнет потег над ривалот од Мерцедес Џорџ Расел, кој пак беше единствениот возач кој се обиде со стратегија со едно, а не со две застанувања во боксовите.

Расел беше стигнат од тимскиот колега Луис Хамилтон во последните кругови и му беше наредено да го пушти, што тој се согласи да го направи, откако возачите на Мерцедес возеа тркало до тркало и за малку ќе се судреа претходно во трката.

Карлос Саинз, исто така, го нападна Расел кој беше на стари пневматици за да го заземе шестото место зад Хамилтон, додека Фернандо Алонсо од Астон Мартин и Естебан Окон и Пјер Гасли, и покрај инцидентот во првиот круг за првиот, ги постигнаа последните поени во трката.

Со нивните болиди почнувајќи од деветтото и 11то место, АлфаТаури беа конкуренти за бодови на воведните размени, но избледеа како што започнаа различните стратегии, а новодојдениот во Ф1, Лиам Лосон, го победи домашниот фаворит Јуки Цунода до знамето на 11то и 12то место, соодветно.

Жу Гуанју беше уште еден кој се врати од драмата во првиот круг и заврши 13ти, единствениот возач на Алфа Ромео кој заврши откако тимскиот колега Валтери Ботас беше удрен и истуркан во песочните замки од ривалот од Вилијамс, Логан Сарџент.

Двојката на Хаас, Нико Хулкенберг и Кевин Магнусен беа последните финалисти на  14то и 15то место, соодветно, веќе позната тема на нивната сезона во 2023 година во услови на борби со деградација на гумите.

Вилијамс претрпе двојно откажување додека Сарџент го врати својот болид во гаражата по судирот со Ботас, откако беше казнет пред трката и беше казнет во боксот за големи промени на болидот по неговата квалификациска несреќа, додека Албон се повлече со штета по неговиот инцидент во првиот круг.

Друг тензичен момент на стартот беше Серхио Перез од Ред Бул кој имаше контакт со тркалата со Хамилтон, пред одделен инцидент со Магнусен да го принуди да влезе во бокс за второ ново предно крило, што доведе до негово откажување (иако повторно се врати доцна во трката за да ги одработи временските казни). Ленс Строл беше другиот возач кој се откажа со проблем со задното крило на неговиот Астон Мартин.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ