Џовинаци дел од Хиперкар тимот на Ферари

Антонио Џовинаци стана дел од Хиперкар програмата на Ферари која ќе се состои од два автомобили и ќе старува од годинешното ендјуранс првенство.

Италјанецот иа 62 Гранд При трки во својаа кариера за Заубер-Алфа Ромео и ќе стане дел од потврдените возачи и тоа Џемјс Каладо, Алесандро Пиер Гауди, Никас Нилсен, Антонио Фуоко и Мигуел Молина.

Ферари се враќа во трките на издржливост со својот преубав 499П хипер автомобил на трката 1000 милји Себринг во Март пред да продолжат на Портимао, Спа, Ле Ман, Монца, Фуџи и Бхреин.

знам дека имаме огромна одговорност пред која стоиме и свесни сме за нашата сила во овој нов и огромен предизвик – изјави џовинаци.

Италијанецот се тркаше во Формула 1 во 2021 година пред да мине сезона во Формула Е со Пенски  лани, но немаше многу успеси. Така, ВЕЦ можноста која му ја доделува Ферари ќе биде одлична за враќање на неговата моторспорт кариера на вистинска патека.

Тој ќе го дели возилото со Пиер Гуиди и Каладо, автомобилот ќе има број 51, а неговит колеги имаат Ле Ман победа со АФ Корсе во 2019 и лани.

со изборот на возачи го завршивме последниот чекор од подготовките за програмата пред дебито во Себринг. од првата проба на 499п возилото во јули, работевме без престап заедно со возачите. одлуката за изборот на возачи е направена со оглед на трките каде ќе се тркаме и очекуваните успеси во шампионатот – изјави антонело колета, шефот на гт спортските активности на ферари.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ