Џовинаци смета дека има шанса за Ферари догодина

Антониот Џовинаци смета дека има шанса да вози за Скудерија Ферари догодина како колега на Шарл Леклер и замена за Себастијан Фетел. Со поддршка на Маранело тој лани ја одработи својата прва сезона во врвната моторспорт тркачка серија за Алфа Ромео.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Италијанецот немаше добар прв дел од сезоната, но драстично се подобри во вториот и си го задржа местото во Хинвил, но сонува за многу повеќе.

би лажел ако кажам дека не сонувам за ферари. најважна работа за мене е во моментов целосно да се сконецентрирам на она што се бара од мене и да имам добри перформанси годинава. мислам дека потоа ќе имам шанса и за ферари.

имам одличен однос со шарл, многу разговараме и одиме на многу исти места во монако – објасни џовинаци за италијанска Gazzetta dello Sport.

26-годишникот за сезонава има неколку едноставни цели за постигнување, а прво е да биде подобар од Кими Раиконен, првакот од 2007 година кој лани имаше 29 поени повеќе од него.

да го победам кими е една од моите цели сезонава, но не е единствена цел. ќе биде клучна сезона, а така е секогаш кога “бркате“ некаква промоција.

раиконен не зборува многу и на почетокот не ми ни помагаше затоа што неговите резултати беа подобри и тој бееш многу пред мене. но, тој е важен репер за мене и ми покажува колку сум се подобрил.

НАЈНОВО

Одложено и Канадското Гранд При

Големата награда на Канада официјално е додадена на листата на одложени настани од Формула 1 календарот за 2020 година поради пандемијата на Ковид-19 вирусот...

популарно

Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1. Иако никој не очекува шесткратните шампиони да...