- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

? Иновативната Формула Е воведува камера од кацигата

Формула Е воведува иновативна таканаречена ‘Driver’s Eye’ камера поставена во кацигата буквално до окото на возачот, а премиера технологијата ќе има на трката во Сантиаго откако доби хомологација од ФИА.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Камерата е монтирана во кацигата на возачот на страна од очите и на никој начин не го попречува неговиот видик. Фановите ќе може да почувствуваат како е да се вози и како делуваат сите сили врз телото на взачот. Камерата се тресе, како и целото тело на возачот и понекогаш може да се очекува заматен екран, буквално како што гледаат и воазчите.

Еден недостаток на технологијата е што камерата не може да се адаптира на промените во светлината кога возачот ќе промени од светол кон темен визир на својата кацига.

Формула 1 сеуште нема никаква најава за воведување на слична технологија, така што се чекаат реакции од Формула Е фановите пред да се превземе нешто.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

ФИА забрани било какви пораки од подиумот

ФИА им забрани на возачите да носат било што на себе освен тркаките одела на подиумот откако Луис Хамилтон во Муџело носеше маичка на...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Хамилтон под истрага, ќе ја задржи ли пол позицијата ?

Луис Хамилтон доминантно стигна до нова пол позиција на Руското Гранд При, но по крајот на сесијата беше повикан на сослушување кај стјуардите за...