Лоренс: Ако Ленс не беше мој син, немаше да го критикувате

Ако Лоренс не бил татко на Ленс Строл, тогаш никој не би се сомневал дали младиот возач заслужува место во Формула 1.

Во својата јуниорска кариера, Ленс Строл има солидни перформанси, доминираше на Европското првенство во Формула 3 во 2016 година со Према, земајќи вкупно 14 победи, 14 пол позиции и 20 подиуми на 30 трки.

Но, наместо да се држи до пониското скалило, таткото на Строл, Лоренс, го донесе во Вилијамс со своето богатство, обезбедувајќи му место на Ленс кој дебитираше во Формула 1 на само 18 години.

И кога неговиот татко го купи стечајниот тим на Форс Индија во 2018 година, Ленс беше донесен за следната сезона. И покрај некои светли изданија, особено во влажни услови, во текот на целата сезона, Строл допрва треба да се утврди како врвен возач, завршувајќи удобно како втор најдобар покрај Серхио Перез во двете нивни сезони заедно на Рејсинг Поинт .

Но, Лоренс изјави дека местото на Ленс на гридот може да се оправда “едноставно со неговиот перформанс во текот на неговиот живот, од тоа да биде шампион во Формула 3, соборувајќи го секој рекорд“.

Минатата година, бевме главни на влажно, сè е до возачот.

Ја искористува предноста на болидот и го става во рацете на возачот. Да се стави на врвот на влажно во Турција, мислам дека зборуваа само за себе и зборува многу. Водењето на трката во 30 круга, 20 секунди напред зборува многу.

Двата подиуми, тој веројатно можеше и требаше да ја освои Монца, да не беше рестартирањето, каде што го започна на валканата страна од патеката и сите знаеме што значеше тоа, но сепак се врати да земе подиум.

За 22-годишник, тој само што наполни 22 години, за да го постигне она што го постигна минатата година, ги демонстрираше неговите перформанси и оправданоста да се биде таму.