Extreme E: Тимот на Розберг доминантен, на Хамилтон убедливо поразен

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Новата тркачка серија во моторспортот започна викендов со инагуралната трка во Extreme E, Dessert X Prix, во пустината на Саудиска Арабија, а се чини дека ривалството помеѓу Нико Розберг и Луис Хамилтон од Формула 1 и понатаму продолжува.

Јохан Кристоферсон се опорави од побавното лансирање за да го претекне автомобилот RXR на тимската колешка Моли Тејлор, која потоа го зададе конечниот удар со предност од 24 секунди.

Андрети Јунајтед беше избран да започне од пол на претпочитаната десна страна на почетната порта од шесте екипи кои не беа во финалето.

Себастијан Лоеб го започна почетокот за тимот на Хамилтон Х44, кој го води Продрајв, и се смести зад задниот дел на Крисотферсон. Двојката потоа се премина, а Лоеб најпрво да се пресели на левата страна на патеката од 5,48 милји во потрага по чист воздух и да избега од прашината на Хансен.

Кристоферсон тогаш помина уште пошироко за повторно да ја искористи својата успешна стратегија која му обезбеди на тимот победа во првото полуфинале со три автомобили во неделата наутро

По откажувањето на серво управувачот кај Лоеб од тимот на Хамилтон, Хансен остана како единствена потенцијална закана за Кристоферсон во текот на првиот круг.

Но, трикратниот светски шампион во Реликрос започна да издвојува непремостливо водство, значително да се повлече далеку во голема мера поради јасната видливост што ја нуди позицијата на патеката.

Кристоферсон го комплетираше кругот со предност од 32 секунди кога влезе во ограничената брзина за промена на возачот.

На неговиот питстоп, Хансен излезе од автомобилот и ја исчисти шофершајбната пред да и го предаде автомобилот на тимскиот совозач Кејти Мунингс. Борејќи се со серво управување, Лоеб влезе со дефицит од 1 минута и 2 секунди.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема