ТРКАЧКИ ФОРМАТ
распоред на викендот
Три трки се одржуваат во Недела: Полуфинале 1, Полуфинале 2 (Луда Трка) и Финале.
4 автомобили во Полуфинале 1 и 5 во Полуфинале 2 (Луда Трка) и во Финалето.
Избор на стартна позиција за Полуфинале врз основа на Квалификациите.
Првите три тимови од Полуфинале 1 и првиот и вториот тим од Полуфинале 2 се квалификуваат во Финалето.
Стартна позиција во Финалето е одлучена од фановите преку GridPlay систем на гласање.
Резервен тим во Финалето ќе биде четвртто пласираната екипа од Полуфинале 1.
тркачки распоред во сабота
Во Сабота ќе се одржат 4 трки. Квалификации 1, составено од 2 трки и Квалификации 2, исто така составено од 2 трки.
Во првата трка од К1 ќе учествуваат 5 автомобили, а во втората трка 4 автомобили.
Изборот на стартни позиции во Квалификации 1 ќе биде според систем на ждребка.
Доделување на поени во Сабота, што ќе го одреди стартот во Недела: 1во место - 4 поени, 2ро место - 3 поени, 3то место - 2 поени, 4то место - 1 поен, 5то - 0 поени.
Првите четворица по Саботните трки се квалификуваат за Полуфинале 1, а останатите за Полуфинале 2 (Луда Трка).
тркачки распоред во недела
3 трки се одржуваат во Недела: Полуфинале 1, Полуфинале 2 (ЛудаТрка) и Финалето.
4 автомобили учествуваат во Полуфинале 1 и 5 автомобили во Полуфинале 2 и во Финалето.
Изборот на стартни позиции за Полуфиналињата е основан на поени од Квалификациските трки.
Првите 3 екипи од Полуфинале 1 и првите две екипи од Полуфинале 2 се квалификуваат за Финалето.
Стартните позиции за Финалето ќе бидат одлучени од фановите пред GridPlay системот на гласање.
Резервен тим во Финалето ќе биде четвртто пласираната екипа од Полуфинале 1.
систем на поени
1во место: 25 поени
2ро место: 15 поени
3то место: 10 поени
4то место: 7 поени
5то место: 6 поени
6то место: 5 поени
7мо место: 4 поени
8мо место: 3 поени
9то место: 2 поени
10то место: 1 поен
ТИМОВИ 2021
ABT CUPRA XE
Матијас ЕКСТРОМ
Клаудиа ХУРТГЕН
JBXE
Микаела Ахлин-КОТУЛИНСКИ
Џенсон БАТОН
ACCIONA | Sainz XE Team
Лаја САНЗ
Карлос САИНЗ СР.
Rosberg X Racing
Моли ТЕЈЛОР
Јохан КРИСТОФЕРСОН
ANDRETTI UNITED EXTREME E
Кејти МЕНИНГС
Тими ХАНСЕН
Segi TV Chip Ganassi Racing
Сара ПРАЈС
Кајл ЛЕДУК
Hispano Suiza XITE ENERGY TEAM
Кристин Џамполи ЗОНКА
Оливер БЕНЕТ
VELOCE RACING
Џејми ЧАДВИК
Стефан САРАЗИН
X44
Кристина ГУТИЕРЕЗ
Себастиен ЛОЕБ