0 ден

Нема продукти во Кошничката.

PSS Технички Преглед: Вилијамс со целосно своја насока на ФВ44

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако претставија генерички болид за да ја прикажат новата боја на тимот, вистинскиот Вилијамс ВФ44 се појави подоцна во текот на денот на влажниот Силверстоун.

Ова е масовно диференциран дизајн, особено околу страничниот подлога и капакот на моторот на ФВ44. Се чини дека дизајнерите на Вилијамс концентрирале голем дел од системите за ладење нагоре кон предниот дел на страничниот подлога и му дале големи доводи за радијаторот таму, но потоа ја завиткале страничната подлога што е можно поцврсто, така што драматично паѓа надолу.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Влезот на капакот на моторот е исто така невообичаено голем, што сугерира дека патеката за ладење за интеркулерот е таму. Ова овозможи драматично отсечена странична подлога подолу.

Наместо да создава поткоп, штом ќе се најде зад големите влезови на радијаторот, долната каросерија речиси се раствора, создавајќи голем канал долж страната за протокот на воздух да се пробие помеѓу задните тркала и излезите од тунелот.

Суспензијата е конвенционален распоред како што се гледа и кај Астон Мартин и АлфаТаури, но не и кај Мекларен.

Релативно високото предно крило визуелно нагласува колку приоритет е даден на напојувањето на тунелите на долниот дел од каросеријата.

Елементите на крилата на болидот во Силверстоун беа релативно рамни и многу едноставни во профилот, иако би очекувале да видиме повеќе заоблени елементи за употреба на патеките.

Елементот на долниот дел на крилото е со врвот на носот, како што се чини дека е вообичаено, но не и универзално со овогодинешниот вид на болиди. Ова ќе му помогне на протокот почисто да се закачи на долната страна на носот, повторно оптимизирајќи го тој проток до предниот раб на подот и до влезовите на тунелот.

Оваа година, Вилијамс го зема менувачот на Мерцедес (претходно тие го правеа сопствениот) и придружната хидраулика, но сепак дизајнираат и произведуваат сопствена суспензија.

ФВ44, кој се надеваме дека ќе вози добро исто како што изгледа, претставува уште едно особено различно толкување на новите регулативи.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Латифи: Никако немам брзина

Канаѓанецот Николас Латифи изјави дека никако не може да извади перформанси од својот ФВ44 и нема одговор...