0 ден

Нема продукти во Кошничката.

PSS Технички Преглед: Клучните особини на Мекларен МЦЛ36

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мекларен го претстави својот нов МЦЛ36, болид кој ја поништува неодамнешната конвенција за системите за предна и задна суспензија.

Тој е болид со елегантен изглед и иако ја користи истата погонска единица на Мерцедес како неодамна откриениот Астон Мартин, изгледот на неговиот систем за ладење е сосема поинаков, а оттука и општата геометрија на каросеријата.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

За разлика од Астон, страничните делови на Мекларен имаат малку очигледен долен дел, но се заоструваат многу назади за да дадат доста екстремен дел во форма на шише кока кола.

Ова создава многу волумен за проширување на протокот на воздух, забрзувајќи го протокот до крај на страните, кој ќе ја пополни областа со низок притисок создадена од проширениот простор. Надворешните подни површини на болидот очигледно не беа оние што ќе се користат во трка, немајќи никакви движења и промени на линијата што ќе се видат на вистинските и кои помагаат дополнително да се забрза протокот.

Во овој регион немаше обид за двоен под сличен на Астон и оттука нема потреба да се наведнуваат радијаторите толку хоризонтално.

Во план, формата на Мекларен во форма на солза е многу повеќе слична на Хаас, но без сосема иста ширина напред и со подебел капак на моторот.

Ова сугерира дека некои од каналите за ладење се преместени во таа област, што ќе овозможи предниот дел на страничните столбови да не биде толку широк како оние на Хаас.

Онаму каде што Мекларен е многу различен од Хаас или Астон Мартин е распоредот на суспензијата и напред и назад.

На местото на конвенционалната потисна шипка напред/повлечена прачка назад е спротивното! Мекларен се одлучија за потисна шипка (push rod – последен пат користена во Мекларен во 2013 година). Ова ги става ниско внатрешните рокери за да им го дадат на аеродинамичарите омилениот пат на проток на воздух до влезовите на вентури тунелите на устието на страничните столбови. Овие вентури тунели создаваат дури 50% од вкупната потисна сила на Ф1 болид според новите регулативи, што е многу поголем дел од подот генериран претходно.

Мекларен го обликуваше своето предно крило согласно распоредот на суспензијата, а забележливо е дека регулаторите се многу далеку низ ширината на крилото. Тие ќе создадат вртлози на воздух кои ќе бидат насочени на начин што ќе го засили протокот на воздух од крилото до вентури тунелите, што е од клучно значење.

Назад, Мекларен се откажа од конвенционалниот распоред на шипки за влечење (pull rod). Според претходните прописи, поставувањето на дифузeрот го направи поволно поставувањето на рокерите ниско за да се максимизира протокот на воздух низ подот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Норис се надева на силна трка по викендот за заборав

Возачот на Мекларен, младиот Ландо Норис, очекува тимот да има далеку посилен викенд во Британија следната недела,...

Норис: Ни треба среќа за добар резултат

Ландо Норис призна дека Мекларен МЦЛ36 не е доволно добар, иако смета дека пакетот веројатно е најбавен...