0 ден

Нема продукти во Кошничката.

PSS Технички Преглед: Кој доби, кој изгуби најмногу од развојот по 11 трки?

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Пред Големата Награда на Франција викендов, воедно 12та трка од сезоната, сите тимови во Формула 1 донесоа поголеми или помали надградби во обид да ги подобрат своите перформанси.

Користејќи ја екипата на Ферари како референтна точка од почетокот на сезоната, направена е анализа на придобивките или губитоците кај секој тим.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ред Бул, како најголем ривал на Ферари годинава со своите надградби ги подобрил своите перформанси за 0.090 секунди по круг пред трката во Франција.

Екипата на Мерцедес има малку поголемо подобрување од Ред Бул, но сепак со заостанување зад двете водечки екипи, односно 0.150 секунди по круг.

Алпин е следен на листата, со минимално 0.010 секунди по круг подобрување, следени од АлфаТаури со 0.100 секунди. Екипата на Хаас е втора екипа севкупно со својата придобивка од 0.220 секунди по круг.

Тимот од Вокинг, Мекларен, исто така има минимални придобивки, од само 0.020 секунди.

Алфа Ромео е губитник на листата, а швајцарскиот тим загубил 0.300 секунди по круг откако вовеле надградби на својот болид.

Астон Мартин е водечки севкупно во својата придобивка со значителни 0.700 секунди по круг, додека Вилијамс добиле 0.190.

Севкупно во поредокот, доколку се смета дека Ред Бул се најбрзи во овој момент од сезоната по надградбите кај сите екипи, Ферари се изедначени со нив по време по круг, додека Мерцедес се трети со 0.520 секунди заостанување. Алпин се 4ти со 0.870 секунди, додека АлфаТаури се петти најбрзи, со заостанување од 1.110 секунди по круг во однос на Ред Бул.

Хаас се шестопласирани, со минимално заостанување зад АлфаТаури и севкупно од 1.180 секунди, следени од Мекларен со 1.2 секунди заостанување, а потоа следат Алфа Ромео со 1.28, Астон Мартин со 1.32 и последни се Вилијамс со 1.72 секунди по круг.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Промотерите на Франција сакаат ротациско место

Организаторите на трката за Големата награда на Франција работат на останување во Формула 1 во наредните години.  Патеката...

Расел смета дека потскокнувањето довело до сударот на Леклер

Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, смета дека потскокнувањето можеби играло улога во излетувањето на Шарл Леклер на...