0 ден

Нема продукти во Кошничката.

PSS Технички Преглед: Новите странични подлоги на Мерцедес

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мерцедес ги изненади сите на денот на отворањето на вториот предсезонски тест во Формула 1 кога го претстави своето радикално ново решение за страничните подлоги на W13.

Уште од Барселона се шепоти за концептот кој потенцијално искористува некои сиви зони на прописите и не требаше долго за да се изрази таквата загриженост во Бахреин.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Кристијан Хорнер од Ред Бул беше цитиран од угледното германско издание Auto Motor und Sport дека ја доведува во прашање законитоста на дизајнот.

Дали Хорнер коментирал одзади сцена е нешто што само тој знае, но во коментарите за кои беше објавено дека ги кажал, тој сугерирал дека страничната подлога на Мерцедес е против „духот“ на прописите.

Во Ф1, неверојатно е тешко да се измери „духот на прописите“, бидејќи можете само да го измерите она што е напишано во нив.

И, како таков, клучниот фактор во правилникот за дизајнот на Мерцедес и неговите неверојатно тенки странични отвори е поставувањето и облекувањето на страничните структури за удар (SIS).

Ф1 болидите мора да имаат по две од овие структури на секоја страна од болидот, од кои сите се стандардизиран дизајн што спортот го воведе во 2014 година. Ова првично беше направено како мерка за намалување на трошоците и исто така служеше за намалување на некои од поегзотичните дизајни кои се произведуваа во тоа време.

На врвот на таа листа се „U-pods“ видени на Мекларен во 2011 година, при што тимот мораше да преземе екстремни мерки за да ги помине строгите тестови за страничен удар што се бараа во тоа време.

Веќе нема потреба од тимовите да поминат тест на страничен удар, што само им остава простор на тимовите да дизајнираат околу позициските барања наметнати со прописите.

Во тој поглед, имаше промени за 2022 година. Сега се бара горниот SIS да биде поставен најмалку 50 милиметри повисоко отколку што беше претходно, што резултира со тоа што тимовите треба да ја преиспитаат нивната поставеност и како тие влијаат на протокот во влезот за ладење на страничниот под.

Минатата година, сите тимови се приближија кон варијанта на решението што Ферари првпат го претстави во 2017 година, при што горниот SIS беше поставен ниско и пред влезот и на крајот произведе аеродинамички поповолен дизајн.

Мерцедес го зеде овој принцип на дизајнирање и го преврте наопаку во многу аспекти, поставувајќи го горниот SIS на повисока позиција во рамките на дозволената кутија за законитост и креирајќи аеродинамична облога за него што делува како воздушна фолија за многу екстремно пакување на страничните подлоги.

Понатаму, има нов сет на перки скратени на работ на пилотската кабина, кои видовме дека другите тимови веќе ги прифаќаат за да помогнат во канализирање на протокот на воздух во попосакувана насока.

Одвојувањето на горниот SIS од каросеријата на страничната подлога потоа му овозможи на тимот да размислува странично за големината, обликот и ориентацијата на внатрешните компоненти и каросеријата што се обвиткува околу нив.

Самиот простор исто така се турка назад од SIS кога се гледа од страна, дозволувајќи му на тимот малку простор да вклучи неколку решенија пред отворот. Ова е завртено за 90 степени, со висок, тенок отвор што му овозможува да ја минимизира ширината на страничниот столб.

Дизајнот потсетува на Ферари 640, кој исто така имаше многу висок, тесен влез, особено ако го споредите со многу други дизајни на гридот во тоа време.

Како и да е, Мерцедес ја има предноста што може да биде покреативен со геометријата на површината, создавајќи еден дизајн при што каросеријата на страничната подлога се стеснува на подот.

Слично како Вилијамс, кој веќе нè импресионираше кога беше откриен, горната каросерија брзо се намалува надолу и навнатре, иако се чини дека нивниот влезен отвор сега служи за слична намена.

На сличен начин како Вилијамс, Мерцедес можеби префрлил дел од неговото ладење на централната линија на болидот, со телото значително проширено наназад, не само за да ги собере радијаторите и ладилниците спакувани во и околу погонската единица, туку и за да обезбеди дефинирана насока за протокот на воздух да помине наназад над болидот.

Сепак, ова преместување кон доминантен пакет за ладење на централната линија не е ништо ново, бидејќи тимовите веќе некое време вршат притисок во оваа насока.

Торо Росо СТР10 и Мекларен МП4-30 беа во првите редови на ова во 2015 година, но неодамна видовме како Алпин и Ред Бул прифаќаат слични конфигурации.

За да ги одржи работите ладни под хаубата, особено во потоплите подрачја, Мерцедес, исто така, одлучи да распореди две посебни жабрени панели за ладење, една на предниот дел на страничните подлоги и една над горниот дел од капакот на моторот.

Ова му овозможува да има минимален заден излез за ладење и да одлучува за распоред на жабрени за ладење врз основа на прифатливите услови на трката.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Волф: Ни треба максимум од Баку

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, вели дека неговиот тим мора да ја максимизира секоја можност на Големата...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Поради доминацијата на Луис, Валтери сакал да се откаже

Валтери Ботас откри дека поради неможноста да го победи Луис Хамилтон во Мерцедес, имал психолошки проблеми, желбата...

Мерцедес носи надградби на Силверстон

Мајк Елиот, техничкиот шеф на Мерцедес, потврди дека тимот ќе носи надградби на Силверстон во обид да...