0 ден

Нема продукти во Кошничката.

PSS Технички Преглед: Ред Бул го крие вистинскиот РБ18 се до тестот

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Дури и Кристијан Хорнер призна дека болидот што ќе оди на патеката за тестирањето на Барселона во 2022 година нема да изгледа многу како оној што беше откриен на промоцијата.

Промовираниот болид се чинеше дека е лесно изменета верзија на генеричкиот регулациски болид на Ф1 за 2022 година, кој се појави минатата година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Болидот, како што е прикажано, имаше малку поинаков нос, кој не се прошири на врвот и имаше предно крило со три елементи наместо дозволените четири елементи. Страничните крила се појавија исто како во ревијалниот болид и без ништо како поагресивните контури на Хаас.

Се чинеше дека предната суспензија е распоредена со шипка со притискање, а задната со шипка со влечење, стандард за болидите од 2021 година, но не се очекува да биде толку стандардизирана во 2022 година.

Па, зошто Ред Бул би можеле толку да сакаат да го чуваат својот вистински РБ18 во тајност што е можно подолго? Каде би можеле да бидат областите на иновации?

Аеродинамички, сè е дофатено со ресетирање на регулативата и сигурно ќе има поголема дивергенција на решенија отколку што е нормално помеѓу тимовите кога техничките регулативи се позрели.

Секој тим е загрижен за тоа дали можеби пропуштил дупка во регулативата што ја забележал ривал и можеби ќе има нешто на вистинскиот РБ18 што би можело да биде визуелна трага и што ќе им овозможи на ривалите да започнат со истражување на слично решение.

Новорегулираните вентури тунели на подот најверојатно ќе доминираат во дизајните на сите, со сè друго, вклучувајќи го распоредот на суспензијата и обликот на страничните столбови, формирани околу барањето да се пробие колку што е можно повеќе воздух со голема брзина низ тие тунели.

Дизајните на распоредот на суспензијата би можеле да бидат критични во 2022 година
Со оглед на тоа што аеродинамичкото оптоварување на претходните болиди беше поделено приближно по една третина помеѓу предното крило, подот и задното крило, новите болиди ќе се поделат ќе бидат повеќе од 25/50/25 проценти соодветно.

Така, формата на страничните подножја, начинот на кој краците на суспензијата помагаат да се придобие протокот од предното крило, геометријата на предните крила, влезовите за ладење и насочувањето на каналите за ладење, деталите за дифузерот и задните крила ќе бидат области со можност да се украде решението на конкуренција.

Немаше ништо за болидот што се појави на откривањето на Ред Бул, кој ќе биде од голем интерес за ривалите. Тоа само ќе ја зголеми нивната загриженост дека вистинскиот болид може да содржи нешто што може да предизвика проблеми.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Хакинен гледа загриженост кај Верстапен и Ред Бул

По уште една доминантна победа во Канада, Макс Верстапен изгледа непобедливо, но и покрај одличната форма, Мика...