PSS Технички Преглед: Според Мекларен не е јасно дали накосен болид е вистинско решение

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Техничкиот директор на Мекларен, Џејмс Кej, смета дека е премногу рано да се сугерира дека концептот со високa накосеност е најдобриот пристап за изменетите аеродинамички правила на Формула 1 оваа година.

Мерцедес ужива огромен успех со својот дизајн со низок болид во последните неколку години, но потегот да се намали потисната сила пред сезоната во 2021 година, што вклучува отсекување на дел од подот пред задната гума, а тоа се чини дека влијаело на стабилноста и управувањето со новиот W12 болид.

Ова беше очигледно во текот на еден проблематичен тест пред сезоната за актуелниот шампионски тим, со тоа што двајцата возачи на Мерцедес се бореа да ги одржат своите болиди на вистинскиот пат, а Луис Хамилтон претрпе два извртувања во последователни денови.

Тоа доведе до сугестии во падокот дека екстремниот концепт со висока накосеност, првично воведено од Ред Бул, може да биде подобра насока откако РБ16Б изгледаше дека има предност над останатите при тестирањето и изгледаше далеку постабилно во споредба со неговиот претходник.

Мекларен продолжува со “средна до пониска“ верзија на дизајнот со висока накосеност на својот болид за 2021 година, но Кеј предвиде дека и двете филозофии ќе се спојат како што одминува сезоната.

Малку е рано да се каже, Само што ги видовме болидите на другите и во која насока ги водат.

Би замислил дека двете различни филозофии ќе се спојат околу нешто што на крајот функционира при овие регулативи. Ние имавме болид со висока накосеност, но од средниот до задниот крај на тоа, сигурно не е толку екстремен.

Претпоставувам дека би можеле да кажете дека регулативите имале влијание врз тоа, но не нешто што не ни е познато во однос на начинот на работа на болидот со висока накосеност и тоа како работи.

Дали има поголемо влијание врз болидите со помала висина на задното возење, тешко е да се каже. Зависи. Направивме модификации на болид кој обично беше прилично накосен. Зависеше на одреден начин од тоа како аеродинамиката работи на задниот дел од болидот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема