0 ден

Нема продукти во Кошничката.

PSS Технички Прелгед: Мерцедес размислува за страничните подлоги на Ред Бул

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Техничкиот шеф на Мерцедес, Мајк Елиот, го посочи болидот РБ18 на ривалите Ред Булс и конкретно неговите странични подлоги (sidepods) како извор на интерес за аеродинамичниот тим на Сребрените Стрели.

Иако трите дена во Барселона беа многу напорни за сите 10 тима, нема сомнение дека нивните инженери и дизајнери ѕиркаа преку нивните раменици за да видат што произвеле ривалите според новите технички прописи.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Техничкиот шеф на Мерцедес, Елиот, рече дека голем дел од вниманието на неговиот тим бил привлечен од W13, но РБ18 на Ред Бул накратко им го привлече вниманието.

Да бидам целосно искрен, не поминав многу време гледајќи ги другите болиди. Ние само се обидувавме да ги поправиме нашите проблеми. Момците во фабриката прават повеќе од тоа.

Највизуелното различно нешто е  страничниот подлог што го смисли Ред Бул. Изгледа интересно, ќе одиме и ќе размислиме за тоа.

Елиот, исто така, објасни зошто тимовите имаат различни дизајни на странични подножја, при што профилот на страничните подножја на Мерцедес изгледа многу потенок од нивните ривали. Причината е водена од сеопфатните нови технички прописи за 2022 година.

Претпоставувам дека има различни концепти. Во однос на тоа што се случува со овие прописи, целосно го менуваме начинот на управување со страниот воздух на тркалата. Тоа беше направено за да го подобриме претекнувањето, да не можеме да го преоптимизираме и контролираме протокот на гумите, а потоа тоа да има негативен ефект зад друг болид.

И различни тимови имаа различни пристапи кон тоа: некои тимови тргнаа кон овие големи широки каросерии, обидувајќи се да го контролираат страниот воздух на гумите на тој начин. Тргнавме по потесно решение и го спакувавме болидот за да можеме да го направиме тоа.

Реалноста е дека болидите ќе се развиваат многу од сега до првата трка и ќе видите различни решенија кои доаѓаат. Во однос на деталите за тоа што прави аеродинамиката, веројатно сè е поврзано со контролирање на страниот воздух на предната гума.

Бахреин ќе го види следното тестирање на болидите, при што се очекува тимовите да донесат значителни надградби на официјалниот предсезонски тест. Она што е јасно во оваа фаза е дека развојната трка добро и навистина започна.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Поради доминацијата на Луис, Валтери сакал да се откаже

Валтери Ботас откри дека поради неможноста да го победи Луис Хамилтон во Мерцедес, имал психолошки проблеми, желбата...