Sky и ESPN објавија рекордна гледаност на трката во Бахреин

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Sky Sports и ESPN доставија податоци за гледаноста што претставува рекорд од Гранд При на Бахреин во отворањето на сезоната минатата недела.

Во првата трка од новата сезона се случи примамлива битка помеѓу Луис Хамилтон од Мерцедес и Макс Верстапен од Ред Бул, а првиот излезе на врвот. Скај Спортс, кој емитуваше воо Велика Британија и Ирска, имаше просечна гледаност од 1,98 милиони за време на трката, со врв од 2,23 милиони. Тоа е најголем преглед на Скај Спортс откако британскиот канал се здоби со права да ја пренесува Формула 1 во 2012 година и беше првиот што достигна врв на над 2 милиони гледачи.

Во споредба со минатогодишното Гранд При на Бахреин, на кое се појави огнената несреќа на почетниот круг за поранешниот возач на Хаас, Роман Грожан, гледаноста беше зголемена за 42%.

Саботната квалификациска сесија на Скај исто така имаше нов рекорд за компанијата, со тоа што беше првата квалификациска сесија со просечна публика од над 1 милион, како и со највисокиот просек на досега.

Во САД, ЕСПН забележа просечна публика од 879,000 гледачи за време на трката на каналот ЕСПН2, највисок преглед на Формула 1 настан што бил забележан за каналот, датиран од 1995 година.

Врвните бројки на публика беа забележани од на над 1 милион, што претставува зголемување од 72% на гледаноста во однос на минатогодишната трка во Бахреин, со просек од 511,000 гледачи.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема