Волф предлага две решенија по казните во Австрија

Луис Хамилтон беше еден од бројните возачи кои заработија казна, симнувајќи го на осмото место и промовирајќи го Џорџ Расел на седмата позиција.

Тото Волф предложи две решенија за решавање на границите на патеката по Австриско ГП.

Во квалификациите, од стјуардите беа избришани 47 кругови за возачи кои ги надминуваат белите линии на свиоците 9 или 10, со неверојатни 1200 пријави кои беа пренесени за време на трката.

Дури во 21:45 часот по локално време во Австрија, ФИА го објави конечниот пласман, речиси пет часа откако Макс Верстапен победи на трката.

На крајот беа досудени повеќе казни. Карлос Саинс, Луис Хамилтон и Естебан Окон беа големите губитници, а Саинз загуби две места од Ландо Норис и Фернандо Алонсо.

На Хамилтон му беше изречена казна од 10 секунди, покрај петте секунди што ги отслужи за време на трката, со што беше симнат на осмото место, иако Мерцедес не загуби ниту еден бод бидејќи Џорџ Расел беше промовиран на седмото место во размена на позициите.

По трката, Волф се осврна на ситуацијата, верувајќи дека Ф1 има две опции за решавање на границите на патеката.

Сите навистина се во најлошата можна ситуација, со регулативите и тркачката патека и ФИА која се обидува да ги спроведе најдобро што може – изјави Волф за медиумите.

Има камери и сензори и тие поминаа извесно време гледајќи го сето тоа, а ние го направивме истото, гледајќи ги сите камери само за да се увериме дека не сме казнети наспроти сите други тимови.

Но, за навивачите, тимовите и возачите многу е фрустрирачки да се продолжи со тие казни, но има само две решенија.

Можете или да се вратите на жолтите високи рабници што ќе доведе до оштетување на болидите или едноставно да ги отстраните ограничувањата на патеката во целост и да ги оставите да се тркаат во најбрзата линија.

Треба да најдеме решение за интересот на патеката и за засегнатите страни затоа што сакаме да постигнеме спектакуларни трки на кои не влијаат казните.