Австрија: Верстапен до петта победа по ред, 8 возачи казнети по трката

Макс Верстапен ја освои пол позицијата, а потоа и победата на трката на Австриското ГП со уште еден доминантен приказ на главниот настан во неделата пред Шарл Леклер и тимскиот колега од Ред Бул, Серхио Перез.

И покрај трката на Ред Бул Ринг во која неколку возачи беа казнети поради ограничувањата на патеката, Верстапен беше еден од ретките возачи кои останаа надвор за време на раниот период на виртуелно безбедносно возило и возачот на Ред Бул не можеше да биде спречен на пат кон неговата петта победа по ред и седма во сезоната.

Леклер накратко водеше во трката откако ја искористи предноста на виртуелно безбедносно возило, но тој заостана зад Верстапен додека двајцата возеа на нивните спротивставени стратегии за гуми.

Перез направи одлично закрепнување од 15то место на гридот за да стави крај на тешкото возење и да го заземе својот прв подиум по Големата Награда на Мајами пред четири трки, претекнувајќи го Карлос Саинз во завршните фази и максимално искористувајќи ја временската казна на возачот на Ферари за ограничувања на патеката.

Сепак, по трката стјуардите му доделија на Саинз казна од 10 секунди за прекршување на лимитот на патеката, промовирајќи го Ландо Норис на 4то место, завршувајќи го охрабрувачкиот викенд на Британецот и на Мекларен со нивната серија надградби.

Саинз не беше единствениот возач кој беше казнет по трката по протестот поднесен од Астон Мартин. Логан Сарџент, Ник де Врис и Јуки Цунода добија дополнителни казни од пет секунди, додека Де Врис повторно, со Луис Хамилтон, Алекс Албон и Пјер Гасли добија казни по 10 секунди по трката. Во меѓувреме, на Естебан Окон, му беа доделени две казни од пет секунди и две од 10 секунди.

Тоа го пласираше Фернандо Алонсо на петтото место, Саинз на шестото, а по него следи двојката на Мерцедес, Џорџ Расел и Луис Хамилтон, на седмото и осмото место.

Ленс Строл беше промовиран на едно место напред од привремениот пласман за да го освои деветтото место, пред Гасли на 10то и Албон на 11то место. Казните го промовираа Жу Гуанју на 12то, пред Сарџент, Окон и Валтери Ботас на 15та позиција.

Оскар Пиастри, Де Врис, Кевин Магнусен и Јуки Цунода го заокружија редоследот.

Силниот почеток на Хаас на настанот заврши со разочарување по откажувањето на Нико Хулкенберг, што го принуди да паркира покрај патеката, предизвикувајќи виртуелно безбедносно возило.