Сарџент: Вилијамс треба да бидат подобри во Џеда

Дебитантот во Формула 1, Логан Сарџент, смета дека неговиот тим Вилијамс треба да биде уште посилен на трката за Големата Награда на Саудиска Арабија во 2023 година овој викенд.

За прв пат откако Фелипе Маса финишираше на 6то место во Австралија во 2017 година, Вилијамс освои поени во воведната трка од сезоната кога Алекс Албон го освои 10то место во Бахреин. Неочекуваното темпо на ФВ45, со влегувањето на Албон во трката предвидувајќи дека неговиот тим ќе биде најбавен, беше подвлечено од страна на Сарџент кој возеше до конкурентното 12то место на неговото деби.

Но, Сарџент смета дека Вилијамс треба да биде уште посилен на брзата патека во Џеда поради концептот на болидот со мал отпор што му помага на тимот во права линија. Запрашан од Motorsport.com дали тимот на Гроув, кој беше рангиран на 10то и последното место во поредокот за конструктори во 2022 година, може повторно да се бори во средниот ред, дебитантот рече:

Мислам дека технички на хартија, треба да бидеме подобри овде од Бахреин. Тоа не значи дека другите тимови нема да донесат други работи за да ги зголемат перформансите, така што навистина не знаеме и тоа е многу поинаква патека.

Прв пат возам Ф1 болид на улична патека, така што тоа очигледно е исклучително предизвик. Ќе има многу променливи, Но се надеваме дека имаме пакет што може да биде брз.

Сарџент додаде дека неговиот фокус сега мора да биде на меморирање на постапката на трката за да му дојде природно, а не да се измачува премногу умствено пред стартот на трката. Американецот продолжи:

Од тимска перспектива, мислам дека не очекувавме да имаме такво ниво на перформанси. Така што дефинитивно беше навистина позитивно.

Мислам дека од моја лична страна, навистина немаше никакви очекувања. Научив многу во текот на викендот. Не само што покажав дека имам темпо, туку поминав низ многу оперативни работи во однос на мојот прв старт на трката, питстопите, управувањето со гумите.

Треба да се чувствувам удобно до точка кога сè станува втора природа и сите овие работи стануваат природни, наместо да размислувам за нив и да го одземам менталниот капацитет од она што треба да го направам.

Но, мислам дека откако го направив сето тоа еднаш и ги поминав сите процедури, веќе станува се поприродно.