Унгарија: Фантастичен круг на Хамилтон за 104та пол позиција

Возачот на Мерцедес се врати на врвот за прв пат од 2021 година.

Луис Хамилтон обезбеди пол позиција за восхитување со последниот круг од квалификациите за Големата Награда на Унгарија.

Возачот на Мерцедес го собори рекордот за најмногу пол позиции на една патека со својата деветта на Хунгароринг.

Хамилтон постави најбрзо време од 1:16.609 и го надмина Макс Верстапен од Ред Бул до пол позицијата за само 0.003 секунди, а Британецот видно беше пресреќен со постигнувањето додека се враќаше во боксовите.

Ландо Норис го потврди подобрувањето на Мекларен од Силверстон со третото место пред тимскиот колега Оскар Пастри.

Хамилтон беше повеќе од една десетинка зад Верстапен пред својот последен круг од сесијата, но бидејќи Верстапен не успеа да се подобри, седумкратниот шампион во Ф1 успеа да го обезбеди својата прва пол позиција од 2021 година.

Жу Гуанјуу беше најбрз во 11 и го постигна својот најдобар резултат во кариерата за да се квалификува како петти, додека само Шарл Леклер од Ферари го раздели од тимскиот колега од Алфа Ромео, Валтери Ботас.

Фернандо Алонсо беше осми за Астон Мартин, пред Серхио Перез и Нико Хулкенберг.

Саинз немаше среќа да обезбеди место во последниот дел од квалификациите откако помина само 0,002 секунди побавно од сонародникот Алонсо на 10то место.

Тимскиот колега Леклер беше на 12то место пред да го комплетира својот најбрз круг, притоа елиминирајќи го својот тимски колега во процесот.

Шпанецот ќе стартува заедно покрај Естебан Окон, кој беше водечки во тимот на Алпин, откако на тимскиот колега Пјер Гасли му беше избришано најдоброто време по круг поради надминување на границите на патеката.

Даниел Рикардо одлично се врати во Формула 1 и ќе стартува од 13то место, победувајќи го тимскиот колега од АлфаТаури, Јуки Цунода, завршувајќи пред Ленс Строл од Астон Мартин и Пјер Гасли.

Џорџ Расел беше големиот шок во воведните 18 минути од квалификациите кога беше елиминиран поради заостанување од 0,121 секунди.

Минатогодишниот освојувач на пол позицијата во Унгарија ќе стартува од ниското 18то место, откако предоцна го започна своето последно возење, заглавувајќи се во сообраќајот додека возачите се туркаа за стартната позиција во кругот во последниот сектор.

Алекс Албон од Вилијамс постави време доволно добро за 16то место пред Цунода од АлфаТаури, додека Кевин Магнусен од Хаас и дебитантот Логан Сарџент го пополнија последниот ред на гридот.

Новата алтернативна распределба на гуми од страна на Пирели исто така се покажа како успешна и придонесе кон поголема возбуда во квалификациите, особено во првиот сегмент.