McLaren

Приказна за Брус Мекларен, возачот од Нов Зеланд кој го основал McLaren Motor Racing тимот. Човекот кој покажат на светот дека со скромен почеток може да се стигне до елитата на моторспортот и на крајот да се победи.

Познатиот новозеландски режисер Роџер Доналдсон е задолжен за снимањето кое заврши по долга потрага по ретки материјали за животот на легендата на Формула 1.

Фимот беше сниман по 9 години работа и инвестиција од филмскиот фонд на Нов Зеланд. Подршка за снимање на филмот има од вдовицата и ќерката на Брус, неговите поранешни соработници како Теди Мејер со кој заедно го основаа тимот Мекларен.

iMDb линк

НАЈНОВО

Чејс Кери смета дека има простор за уште неколку трки

Извршниот директор на Формула 1, Чејс Кери, е претпазлив со преголемо проширување на календарот, но смета дека има простор за уште неколку трки. Во 2020...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Вилнев смета дека Леклер ги задржувал Ферари сезонава

Жак Вилнев смета дека нетрпеливиот Шарл Леклер ги задржувал и забавувал Ферари оваа тркачка сезона. Никогаш недокажаниот Формула 1 првак од 1997 година смета дека...