Бахреин било позитивно искуство за Пиастри

Дебито на Оскар Пиастри во Формула 1 за Големата Награда на Бахреин заврши рано, но австралиецот е задоволен што заврши еден клучен аспект од трките.

Оскар Пиастри верува дека остварување на неговиот прв старт на трка во Формула 1 е само една од многуте точки кои мора да се поминат и покрај неговото откажување во трката. Шампионот во Формула 2 од 2021 година, Пиастри, го направи својот прв старт на трка од Декември 2021 година во Шахир, но беше принуден да се повлече рано поради електрични проблеми.

Тоа беше почеток на мизерниот ден за Мекларен во кој Ландо Норис беше принуден да влезе во бокс на секои 10 круга за да го пополни пневматскиот притисок на неговиот МЦЛ60 по протекувањето. И покрај лошиот резултат, Пиастри смета дека е важно да се помине низ процедурата за стартување во Формула 1 за прв пат, дури и ако за малку ќе тргнело наопаку.

Беше убаво. Почетокот на трката, како и постапката на грид, некој пред мене застана во погрешно место.  Се се случи прилично брзо, но мислев дека е навистина добро.

Не успеав да поминам најчисто во свиокот 1 со тсунода, но да, во мојот прв круг беше прилично разумно.

Потоа, бев некако во воз од ДРС, не можев да направам многу се додека некои други луѓе не добија перформанси во гумите и потоа успеаја да го поминат Хулкенберг.

Значи, сè на сè, мислам дека многу работи се случија од самиот почеток и очигледно се темпирав себе си, така што беше позитивно.

Пиастри го опиша својот прв старт на Гранд При трка како прилично природен, со претходното познавање на патеката Шахир од неговите денови во Формула 2 кои се покажаа како корисни.

Бев, би рекол пријатно изненаден и се беше прилично природно – рече тој за почетокот на трката.

Добар старт, доброто лансирање беше добро засилување на самодовербата, а потоа ја завршив домашната задача во првиот круг и доволно се тркав овде, па знаев малку што да очекувам.

Помислив од моја страна, сè оди прилично добро, искуството во ефектот на нечист воздух, следењето друг болид, управувањето со батериите на почетокот на трката се сите работи што ги штиклирав.