Марко ги предупредува ривалите: Имаме уште повеќе перформанси

Тоа беше 12та победа по ред за тимот, со што го засенија рекордот на Мекларен од 1988 година.

Хелмут Марко ги предупреди ривалите на Ред Бул во Формула 1 дека имаат уште поголемо темпо да ослободат по нивната доминација на трката за Големата Награда на Унгарија.

Тимот со седиште во Милтон Кинс забележа 12та по ред победа на Гранд При на Хунгароринг, откако Макс Верстапен ја освои седмата последователна и деветта севкупна победа во сезоната со разлика од 33 секунди.

Со тоа, тимот сега ја засенува бројката од 11 последователни победи што ги постигна Мекларен во 1988 година, а Серхио Перез стигна до третото место зад Ландо Норис.

Тимот донесе пакет надградби на трката, дотерувајќи ги нивните странични подлоги, при што советникот за моторспорт Марко верува дека новите делови имаат уште поголем потенцијал во нив.

Во саботата не го најдовме вистинскиот баланс за време на квалификациите – изјави Марко.

Во трката го направивме тоа, но сè уште не сме го искористиле целосно потенцијалот на нашата надградба.

На почетокот, Верстапен го претекна Луис Хамилтон кој стартуваше од пол позиција, пред да исчезне далеку пред останатите, а Марко исто така ја истакна доминацијата на двојниот светски шампион.

Успешниот старт и самодовербата со која Макс потоа возеше го прават се повеќе исклучителен возач – истакна Марко.

Тој беше добар со гумите и можеше да види дека вози со одредено темпо во резерва, а потоа го постигна и најбрзиот круг.