Гасли очекува напредок викендов во борбата против Хаас

Пјер Гасли се надева дека неговата претходна форма во Бразил може да се повтори додека АлфаТаури се обидува да го победи Хаас во овогодинешното првенство на конструктори.

АлфаТаури е заклучен во тесна борба со Хаас за осмото место во поредокот, при што тимот од Фаенца моментално е само на еден бод зад својот противник.

Гасли го освои својот прв подиум во Формула 1 во Бразил во 2019 година и минатата сезона стигна до седмото место.

Можам да гледам напред кон последните две трки од сезоната, охрабрувајќи се од фактот дека нивото на нашите перформанси во Остин и Мексико беше прилично добро – рече Гасли.

Секако, и двата пати имав казни што значеше дека немаше бодови, но и на двете места се боревме за топ 10 и се надевам дека тоа ќе биде случај и во Бразил.

Секогаш е посебно да се оди во Интерлагос, бидејќи го освоив мојот прв подиум таму во 2019 година, а минатата година завршив седми. Генерално, поминав добро во Бразил, а имам и многу фанови таму.

Со нетрпение го очекувам викендот, иако оваа година, каде и да одиме беше малку потешко од претходната сезона, така што знаеме дека е покомплицирано да се бориш да завршиш во топ 10, но не е невозможно.

Ќе се стремиме кон бодовите што ни се потребни за да ги достигнеме Хаас.

Овој викенд, исто така, ќе има спринт трка и Гасли вели дека АлфаТаури мора да биде подготвен да ги искористи сите дополнителни можности што може да се појават.

Знаеме дека времето може да има голема улога на оваа трка и моментално се предвидува дожд за сабота и недела, така што ќе мораме да бидеме подготвени да ги искористиме нашите шанси.

Ова е уште еден Спринт викенд и тоа е нешто што не ни одеше многу добро до сега, но ние ќе се справиме со тоа, ќе дадеме се од себе и дополнителната трка може да значи дополнителна шанса да ги освоиме бодовите што ни се потребни во нашиот шампионат.