За Верн, Монако со Формула Е е пострашно отколку со Ф1

Жан Ерик Верн смета дека возењето низ улиците на Монако во Формула Е болид е пострашен отколку во Формула 1 машина.

Французинот се тркаше во Формула 1 од 2012 до 2014 година стартувајќи на 58 трки со Торо Росо. Следуваше трансфер во Формула 1 и освои титула во 2017-18 и 2018-19 годниа.

Двете тркачки серии н се тркаат на исти патеки, но низ улиците на Кнежевството се поклопуваат.

возење ф1 и фе болид е сосема различно. не сум тестирал нова формула 1 машинерија, но знам дека има многу повеќе поддршка, повеќе грип така што е потешко за мене. по моето искуство, возењето е целосно различно.

пред се, не се тркаме на исти патеки, освен во монако. на пример, во монако повеќе страв има во квалификациски круг во формула е одошто во формуа 1 иако втората е далеку побрза.

во формула 1 има могу повеќе грип и се пристигнува на излезот од тунелот со над 280 кмч, се  кочи 100 метри, а притисокот во тој момент е моќен.

формула е болидите се доста тешки, но се моќни, иако немаат ни приближно грип колку формула 1. гумите се дизајнирани за суво и топло време, не се мазни како во формула 1 и имат ограничен грип поради тоа. електричните болиди се тешки за возењ – појасни верн.

Најдобриот пласман на Верн во Формула 1 кариерата беше 6то место кое го освои два пати. Поради тоа, тој смета дека електричната серија е поотворена и понеизвесна нудејќи можност за победи на различни екипи.

во формула е ми се допаѓа тоа што повеќе екипи се борат за пол позициција и победиа, во формула 1 тоа беше најголем проблем кога дојдов во торо росо. претходно победував во сите категории каде се тркав, има јасни инструкции од мојот шеф доктор марко, ако не победуваш во јуниорските категории, нема да одиш во формула 1.

победував пред да дојдам во формула 1, се сеќавам дека првата трка се борев за 8мо место и сметав дека тоа се моите први поени. не бев разочаран што не ги освоив, но не бев ниту срерќен иако тимот беше среќен со 8мо место, но не и јас.

никогаш, додека бев во формула 1 не сфатив зошто пласман на 8мо на 7мо или пак на 6то место со торо росо е добар резултат затоа што сметв дека никој ен треба да биде задоволен од истиот.

се жалев, не бев задоволен со позицијата, но морав да разберам дека така беа работите во торо росо, болидот имаше толку сила за позициите на кои возевме.

во формула 1 на првата трка во пунта дел есте одеднаш бев во комбинација за победа. се борев во исти болид со сите во првенството, добро се квалификував и освоив пол позиција.

во формула 1 дури и совршен круг нема да ве донесе до топ 10.