Сарџент пресреќен со забавното деби

Возачот на Вилијамс, Логан Сарџент, го изрази своето задоволство што заврши на 12то место на неговото деби во Ф1 на неделната трка за Големата Награда на Бахреин.

Почнувајќи од 16то место на гридот, американецот возеше сигурна трка за да заврши како највисок рангиран дебитант на гриот во Шахир, умешно поддржувајќи го тимскиот колега Алекс Албон, кој заврши на 10то место за да обезбеди поен за Вилијамс на воведната трка во Формула 1 сезоната за прв пат од 2017 година.

Навистина сум задоволен од мојата прва трка – изјави Сарџент.

Чувствувам дека сè оперативно, од почеток на трка до влегување во бокс, сè помина без проблеми и навистина сум среќен со темпото што јас и Алекс го имавме денес. Мислам дека тимот заврши неверојатна работа цел викенд, само го отклучи тоа темпо.

Веројатно не очекувавме каде бевме сега во споредба со тестот и тоа е само големо сведоштво за работата што ја направи тимот. Многу сме горди на сè.

Како прв американски возач кој се трка во Ф1 од 2015 година, солидното деби на Сарџент започна добро кога освои две места во првиот круг, а 22 годишниот возач рече дека едноставно сакал да ги искористи сите можности во првиот круг.

Само ги барав празнините и се обидов да ги искористам – изјави Сарџент.

Не очекував премногу, но едноставно ми се погоди ситуацијата, па навистина уживав. Ја сакав секоја секунда. Ги сакав битките на патеката и беше многу забавно.

Сарџент додаде дека во голема мера се чувствувал незагрижен од можноста да се натпреварува на своето деби Гранд При и рече дека неговото искуство во Формула 2 во 2022 година му помогнало додека се обидувал да управува со своите гуми на трката од 57 кругови.

Мислам дека пред формацискиот круг имаше малку дополнителни стрес, Но да бидам искрен, чувствував дека кога започнав во трката, штом влегов во ритам, сето тоа се чувствуваше многу природно – рече Сарџент.

Да бидам искрен, не очекував толкава деградација на пневматиците и речиси се чувствуваше малку како Формула 2 во однос на степенот, така што се чувствував како да го пренесувам она што го направив минатата година, обидувајќи се да го заштитам задниот дел и да го одржам темпото.